İzmir Hidrosel Ameliyatı

Hidrosel Ameliyatı

İzmir Hidrosel Ameliyatı

Hidrosel, testisleri saran zarların arasında sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Varikosel ameliyatı veya 
kasık fıtığı onarımı, geçirilmiş testis enfeksiyonları buna neden olabileceği gibi bazen altta yatan testis 
kanseri de hidrosele neden olabilir. Bu nedenle testisinde şişlik hisseden her hasta mutlaka üroloji
 hekimine muayene olmalıdır. Bazı hidrosel hastalarında ise neden bulunamaz.

Genelde kozmetik olarak kişiyi rahatsız eder. Pantolon giyme, denize girme gibi eylemlerde bazen
 hastalar rahatsızlık duyabilir, bazen de hastalarda ağrı yapabilir.

Hidrosel Ameliyatı Nedir?

Hidrosel testislerin içerisinde bulunduğu torbanın içindeki sıvının artması sonucunda şişmesi ile karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır.

Testisler anne karnında gelişimi esnasında karın içerisinde yerini almaktadır. Bebeğin doğumu yaklaştığında anne karnındaki gelişim aşaması olarak testisler yavaş yavaş bulunmaları gereken torbaya doğru yer değiştirme işlemine başlamaktadır. Bu yüzden bu problemin giderilmesi için hidrosel yöntemi tercih edilmektedir. Günümüzde hidrosel yöntemi tunika vajinalisin çıkarılmasıyla gerçekleşir.

Sancı zarın geniş biçimde çıkarılmasıyla gerçekleşmektedir. Bunun için sancı zarın dış katmanı kesilerek çıkarılır; kesilen yerin iki kenarı birleştirilir ya da sıvı üreten kısım dışa gelmek üzere ters çevrilip dikilerek zar ortadan kaldırılmış olur. Bu şekilde tedavi gerçekleştirilir.

Hidrosel Muayenesi Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Hidrosel Ameliyatı
Prosedür:
Testislerin etrafında biriken sıvı skrotal keseye kesi yapılarak boşaltılır
Süre:30 Dakika
Hastanede Kalma Süresi:1 Gün
Anestezi:Spinal anestezi
İyileşme Zamanı:1-2 Gün
İşe (Okula) Dönüş:5-7 Gün
Yara İzleri:Evet ama skrotal kese üzerindeki dikiş izleri pek anlaşılmaz
Ağrı Süresi:1-2 Gün

Bir hidrosel muayenesi tipik olarak bir doktor veya pratisyen hemşire gibi bir tıp uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Genellikle hastaya tamamen soyunması ve bir muayene masasına yatması talimatı verilir. Tıp uzmanı daha sonra sıvıyla dolu olabilecek keseleri kontrol etmek için elleriyle skrotuma hafifçe bastıracaktır. 

Keseleri daha belirgin hale getirmek için, skrotumdan ışık saçan bir cihaz olan bir transillüminatör de kullanabilirler. Bir kese bulunursa, tıp uzmanı ek testler için küçük bir sıvı örneğinin alındığı bir parasentez yapabilir. Genellikle ağrısız olan muayenenin tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer.

Hidrosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Testisleri çevreleyen zarın içerisinde olması gerekenden fazla sıvı birikmesi sonucunda hidrosel meydana gelmektedir. Bu yüzden bu problemin giderilmesi için hidrosel yöntemi tercih edilmektedir. İzmir hidrosel su fıtığı olarak da toplumda bilinmektedir.

Ameliyat sırasında skrotal kese üzerine kesi yapılır ve sıvı kesesine ulaşılınca sıvı boşaltılır. Genelde
 belden aşağısı uyuşturularak yapılan anestezi işlemi (spinal) yeterli olmaktadır.

Sıvı boşaltıldıktan 
sonra genelde küçük bir dren konulur ve ertesi sabah çekilir. Kişi birkaç gün istirahat sonrası günlük 
hayatına dönebilir. Az da olsa görülebilecek komplikasyonlar arasında testislerde şişme ve enfeksiyon 
olabilir.

Bu şekilde tedavi gerçekleştirilir. Hidrosel ameliyatı, hastalığın kesin tedavisinde kullanılır. Ameliyat, birden fazla teknikle yapılabilmektedir. Hastanın yaşı bu noktada önemlidir. Hastalar hidrosel ameliyatı sonrası kısa süre içerisinde taburcu olurlar.

Ameliyat sonrası dönemde de doktorunuzla iletişim halinde olmanız gerekir. 

İzmir’de Hidrosel Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de hidrosel fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hidrosel Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Hidrosel ameliyatı 30-60 dakika sürmektedir. İşlem sonrası torbaya dren yerleştirilir, 24-48 saat hasta gözlem altına alınır. Dren alındıktan sonra hastanın evde birkaç gün dinlenmesi önerilir. 7 gün içinde hastanın dikişleri erir, banyo yapabilir. Torbanın yukarı kalkmasını destekleyen özel külotların 7 gün boyunca giyilmesi önerilir. Ameliyattan sonraki ilk hafta ağrı kesici, antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Hasta, operasyondan iki hafta sonra cinsel ilişki yaşayabilir ve dört hafta sonra spor yapabilir.

Yetişkin Hidrosel Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

Genellikle 40 yaş üstü erkeklerde görülen hidrosel; radyoterapi, varikosel ameliyatları, testis tümörleri, testiste iltihabi hastalıklar ve skrotumun travmaları nedeniyle oluşur. Yaşla birlikte görülme sıklığı artan hidrosel iyi huylu bir oluşumdur ve kansere dönüşmez. Testislerde zaman içinde yavaş yavaş büyüyen ağrısız şişlik hidrosel belirtileri arasındadır. Şişliğin büyüklüğüne, ağrı yapıp yapmamasına ve hastanın estetik kaygısına göre hidrosel takip ya da tedavi edilir.

Hidrosel Ameliyatı Şart Mı?

Çocukluk döneminde yaşanan hidrosel için 2 yaşına kadar beklenir ve eğer kendiliğinden bir düzelme gerçekleşmezse cerrahi tedavi önerilir. Hidrosel tedavisi sırasında genellikle sünnet operasyonu da yaptırılır. Testislerde zaman içinde yavaşça büyüyen ağrısız şişlik hidrosel belirtileri arasındadır. Şişliğin büyüklüğüne, ağrı yapıp yapmamasına ve hastanın estetik kaygısına göre hidrosel takip ya da tedavi edilir. Çocuklarda görülen hidrosele genellikle fıtık eşlik eder. Fıtık ile görülen hidrosel durumunda hemen cerrahi müdahale önerilir.

Hidrosel Ameliyatsız Geçer Mi?

Ameliyatsızda geçmektedir. Hidroselin ameliyatsız tedavisi bulunmaktadır. Scrotum’ a kesi yapmadan bir enjektör yardımı ile hidrosel sıvısı tamamen boşaltılır. Ancak bu yöntemde tunikavajinalis çıkarılmadığından dolayı sıvı üretimi devam eder. 6 ila 12 ay aralıklarla bu işlemin sürekli olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Sıvı üretimini azaltmak İçin testis zarları arasındaki boşluğa sıvı üretimini azaltıcı maddeler verilebilir. Ağrılı bir tedavi yöntemidir. Yaşlı hastalarda uygulanabilir. Hastalığı tam olarak ortadan kaldırmaz.

Hidrosel Zararlı Mı?

Hidrosel şüphesiyle doktora gelen kişinin yaşına bakılmalıdır. Kişi eğer 35 yaşı ve altındaysa, torbadaki şişlik kısa zamanda gelişmişse, herhangi bir travma da söz konusu değilse, mutlaka ultrasonla kontrolü yapılmalıdır. Testiste patoloji belirtisi yok ve diğer tümör tarayıcı kan testlerinin sonuçları negatifse, bunu iyi huylu bir hidrosel olarak kabul edilir. Aksi takdirde, bunlarda bir bozukluk varsa, testis tümörü açısından yaklaşım, acil cerrahi müdahaleyi gerektirir.

Hidrosel Belirtileri Neden Olur?

Doğumdan sonra kapanması gereken kapanmazsa karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis etrafında skrotumda birikir ve şişliğe neden olur bu oluşan durum hidrosel olarak adlandırılır, eğer açıklık büyükse karın içi organlar burdan sarkarak fıtık oluşturabilir. Erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda bu durum travmatik, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları, testis tümörleri, varikosel ameliyatları, radyoterapi sonrası gibi nedenler ile hidrosel oluşabilir. Böbrek nakli olan hastaların %70’inde tek taraflı hidrosel oluşabilmektedir.

Hidrosel Ne Kadar Büyür?

Hidrosel, testisleri çevreleyen kılıfların arasında normalden daha fazla sıvı bulunması durumudur. Halk arasında torbaların şişmesi, su toplaması, su fıtığı olarak da adlandırılmaktadır. Normal şartlarda testis ile bu zarlar arasında, testisin kayganlığını sağlaması amacı ile 0,5 ila 1 ml. sıvı bulunmaktadır. Fakat hidrosel oluşumunda bu miktar 100 ila 200 ml. seviyesine kadar çıkmaktadır. Hatta bazı hastalarda çok daha fazla hacimlere ulaşabilmektedir.

Kaynakça:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16232-hydrocelectomy

Esen, B., Sarıdemir, S., Guleryuz Bolsu, G., & Doğanözü, A. C. Yetişkinlerde Spermatik Kord Hidrosel: Olgu Sunumu ve Literatürün Gözden Geçirilmesi. ACTA ONCOLOGICA TURCICA, 53(3), 543-546.