İzmir Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı

İzmir Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı

İzmir Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma hayat kalitesini oldukça etkileyen, kişilerin sosyal hayatını kısıtlayan ciddi bir sağlık
 problemidir. İdrar kaçırma çeşitleri genelde ani sıkışma hissiyle gelen yetişememeden kaçırma ve
 eforla, merdiven çıkma, ağır kaldırma, öksürme gibi eylemlerde oluşabilen kaçırma tipi olarak ikiye
 ayrılabilir.

Bazı kişilerde bu iki tip beraber görülebilir. Ayrıca mesanenin çalışmamasından veya
 önündeki bir tıkayıcı neden bağlı olarak da mesanenin aşırı gerilmesinden dolayı taşma şeklinde idrar
 kaçırma da olabilir.

Egzersiz, öksürük, ağır kaldırma gibi nedenlerle oluşan idrar kaçırma özellikle birkaç defa normal 
yoldan doğum yapan kadınlarda sık görülebilen bir problemdir.

Erkeklerde ise daha çok prostat 
kanseri nedeniyle yapılan radikal prostatektomi ameliyatından sonra görülür. İlk etapta pelvik taban
 kaslarını güçlendirici egzersizler, ilaç tedavileri denenir ancak başarısız olan hastalarda cerrahi 
gerekebilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Nedir?

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybolarak idrarın istem dışı damlalar halinde veya daha yoğun olarak dışarı atılmasına denmektedir.

Kadınlarda idrar kaçırma herhangi bir yaşta başlayabildiği gibi gebelik, doğum veya menopoz sonrası da daha belirgin ortaya çıktığı görülmektedir. İdrar kaçırmaya tıp inkontinans olarak isimlendirir. Temelde bu problem kadınların bir hastalığı olarak daha yaygın görülür.

İdrar kaçırma demek için belli bir miktar ölçümü bulunmamaktadır çünkü hijyenik pet kullanmak zorunda olmamasına rağmen bunu büyük bir problem olarak görmeyen kadınların yanında, damlama şeklinde ve seyrek idrar kaçırmalarını bile büyük bir problem olarak karşılayacak insanlar bulunmaktadır.

İzmir kadınlarda idrar kaçırma problemleri karşısında ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı durumlarda cerrahi müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Problemin kaynağı ve idrar kaçırmanın boyutu değerlendirilerek hasta için en uygun ameliyat tekniği uygulanmaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı
Prosedür:
Öksürmek, ağır kaldırmak gibi durumlarda idrar kaçıran kadınlara vajinal bölgeden kesi yapılarak mesaneye yakın yere yama konulur
Süre:1 Saat
Hastanede Kalma Süresi:1 Gün
Anestezi:Spinal anestezi
İyileşme Zamanı:1-2 Gün
İşe (Okula) Dönüş:5-7 Gün
Yara İzleri:Hayır
Ağrı Süresi:1-2 Gün

İdrar kaçırma problemi kadınlarda herhangi bir yaşta başlayabildiği gibi gebelik, doğum veya menopoz sonrası da daha belirgin ortaya çıktığı görülmektedir.

Kadınlarda stresle oluşan idrar kaçırmada genelde vajinadan mesanenin altına yerleştirilen bir yama 
ile idrar kaçırmanın önüne geçilebilir. Genelde bel altı bölgesinin uyuşturulması yeterli olabilmektedir. Ortalama 45 – 60 dakika süren ve etkinliği yüksek bir ameliyattır.

Hasta bir gece hastanede takip
edilir, ertesi sabah mesaneye yerleştirilen idrar sondası çekilerek hastanın idrarını rahat yapıp 
yapmadığı gözlenerek taburcu edilir.

Çok nadiren ciddi kanamalar oluşturabilecek sorunlar
 gözlenebilir, uzun dönemde bazen yamanın mesane içerisine uzanımı da görülebilen sorunlardan
 birisidir. Bu nedenle uzun dönem üroloji hekiminin önerileri doğrultusunda kontrollerin yapılması
 gerekir.,

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadın üriner inkontinansı için cerrahi bir prosedürden sonra vücuda iyileşmesi ve iyileşmesi için zaman vermek çok önemlidir. Hastalar, ağrı kesici almak, bir süre zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak ve cinsel aktiviteden kaçınmak gibi cerrahın ameliyat sonrası bakım talimatlarına uymalıdır. Ek olarak, hastalar tuvaleti önden arkaya kullandıktan sonra ellerini silmek gibi iyi hijyen uygulamaları yapmalıdır.

Hastalar, ilerlemelerini takip etmek ve prosedürün iyi gittiğinden emin olmak için takip randevularını doktorla birlikte tutmalıdır. Tam iyileşme ve normal aktiviteye dönüş birkaç hafta sürebilir. Pelvik taban kasları için egzersiz ve kilo vermek ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri sonuçları iyileştirebilir.

İdrar Kaçırma Ameliyatında Vajina Daralır mı?

İdrar kaçırma ameliyatı, stres tipi üriner inkontinansın tedavisine yardımcı olan bir ameliyattır. Gülme, öksürme, hapşırma, ağır bir nesne kaldırılması ile oluşan veya egzersiz yaptığınızda ortaya çıkan idrar kaçırma stres tipi idrar kaçırma olarak isimlendirilir. Yapılan cerrahide üretra ismi verilen ve mesaneden idrarın dışarı boşaltılmasını sağlayan tüp şeklindeki yapının altına bir yama yerleştirilir ve üretra yukarıya doğru bir miktar asılır. Böylece fiziksel efor sırasında idrarın kaçırılmasına engel olunur ancak bu işlem sırasında vajina daralmaz.

Cerrah tarafından, vajinanızın içerisine küçük bir cerrahi kesi (insizyon) yapılır. Yapılan cerrahinin tipine göre alt karın bölgesine sağlı sollu veya her iki uyluğun vajinaya yakın iç kısmına ikinci bir kesi yapılır. Özel bir sentetik bant bu kesilerden vajinaya geçirilir. Ardından, bant üretranın altına yerleştirilir. Bandın bir ucu karın kesilerinden veya uyluk iç kesilerinden birinden geçirilir. Diğer uç diğer karın veya uyluk iç kesisinden geçirilir.

Doktor daha sonra bandın sıkılığını üretrayı destekleyecek kadar ayarlar. Size genel anestezi verilmediyse, öksürmeniz istenebilir. Bu, bant gerginliğini kontrol etmek içindir. Gerginlik ayarlandıktan sonra insizyon yerlerinde bandın uçları deri hizasında kesilir. Kesikler kapatılır. İyileştikçe kesi yerlerinde oluşan skar dokusu, üretranın desteklenmesi için bandın uçlarını yerinde tutacaktır.

Ameliyat yaklaşık 45 dakika veya bir saat kadar saat sürer. Ameliyat sonrası idrar sondası takılır ve ertesi gün çekilir, hastanede kalma süresi bir gecedir.

İzmir’de Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

İzmir’de kadınlarda idrar kaçırma ameliyatı fiyatları, hastane, ameliyatı yapacak doktorun uzmanlığı gibi nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İzmir’de kadınlarda idrar kaçırma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

Aşırı sıvı alımı azaltılarak sıvı alım dengesi oluşturulmalıdır. Akşam saatlerinde sulu meyve ve sebze tüketiminden uzak durulmalıdır. Aşırı kafeinli, asitli, baharatlı yiyecek ve içecekler, aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Fiziksel aktivite artırılmalı, kilo vermeyi destekleyecek şeklide dengeli ve düzenli beslenilmelidir. Kronik kabızlık ve tuvalete çıkarken zorlanmanın önlenmesi için diyete lifli gıdalar eklenmelidir. Rutin bir tuvalete çıkma programı oluşturulmalı ve şiddetli durumlarda rahatlatıcı tedaviler uygulanmalıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Kadınlarda üretra erkeklere göre daha kısa olduğu için idrar kaçırma daha yaygın olarak görülür. Üretra bazı durumlarda hasar görebilir. Zorlu doğumlar, bebeklerin fazla kilolu doğması ve birden fazla doğum yapmak tetikleyicidir. Aynı zamanda menopoz döneminde de üretra işlevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Kadınlarda görülen idrar kaçırmanın diğer nedenleri arasında kabızlık, genetik faktörler, ileri yaş, sedanter yaşam tarzı ve aşırı kilo sayılabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda ürolojik muayene sırasında erkeklerden farklı olarak böbrek ve karın muayenesinden sonra genital muayene sırasında inspeksiyonla önce genital bölge kontrol edilir. Vajinal giriş, labia majora ve minoralar cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmaması açısından incelenir. Daha sonra vajen dudakları ayrılarak üretra yani idrar yolunun açıklığı kontrol edilir. İdrar yolunun hemen dış çıkış kısmında özellikle ileri yaştaki kadınlarda polipoid yapılar oluşabileceği için sürekli olarak muayeneye gidilmelidir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma İle İlgili Hangi Doktor Gidilmeli?

Kadınlarda idrar kaçırma problemleri üroloji ve kadın doğum uzmanlarının günlük klinik pratiklerinde sıklıkla karşılaştıkları problemlerdir. Yapılacak ürodinamik incelemelerin uygulanması ve yorumlanması üroloji bölümü doktorları tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle idrar kaçıran kadın, kadın doğum polikliniklerine bile başvursa bu hastalığın tanı ve tedavisinde yolu mutlaka ürolojiye düşecektir. Kadınlarda idrar kaçırma hem kişinin sosyal hayatını ciddi bir şekilde etkilemekte hem de hijyenik problemler nedeniyle sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/in-depth/urinary-incontinence-surgery/art-20046858

Kılıç, S., Utku, V., Ergin, H., İpek, D., & Gönenç, F. (2004). Kadınlarda stres tipi idrar kaçırmanın tedavisinde kemik çapalama ile in situ vajinal duvar asmanın sonuçları ve literatür taraması.