İzmir Penis Protezi Ameliyatları

Penis Protezi Ameliyatları

İzmir Penis Protezi Ameliyatları

Sertleşme sorunu özellikle belli bir yaştan sonra erkeklerin çoğunu etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Kişinin yaşı, ek hastalıkları, geçirdiği ameliyatlar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak hafif bir tablodan ağır bir tabloya kadar değişkenlik gösterebilir.

Hastalığın tedavisinde ağız yolu ile alınan bazı ilaçların yanında, penis içine enjekte edilen maddeler, vakum aleti, ESWT cihazı gibi uygulamalar olmakla beraber tüm bu tedavilere yanıtsız kalan hastalara protez operasyonu önerilebilir.

Penis protezleri üç farklı yapıdadır. Birincisi sert veya bükülemez olarak tanımlanan tek parçalıdır. Ekonomik olması dışında ek bir faydası yoktur. Penis devamlı sert haldedir ve bu da hastada kozmetik ve görsel sıkıntılara yol açabilir.

Diğer iki tip ise şişirilebilir tip olarak isimlendirilen protez çeşitleridir. Bunlar da iki ve üç parçalıdır. Sağlı ve sollu iki adet olan ve korpus kavernozum olarak tanımlanan penis dokusunun içine iki adet protez silindiri yerleştirilir.

İzmir Penis Protezi Ameliyatları Nedir?

Penil İmplant, penis içerisine yerleştirilen bir aparattır ve iktidarsızlık problemi olan erkeklerin ereksiyon olabilmesini sağlamaya yarar. Yaklaşık 1 saat süren bir ameliyatla penis içindeki doku yarı sert veya şişirilebilir iki silindir ile değiştirilmektedir.

Ameliyat sırasında idrarın toplanması için hastanın mesanesine bir kateter yerleştirilir. Sonrasında operasyonu gerçekleştiren cerrah alt karın bölgesinde veya penis başının altında açtığı kesiden protezin silindirlerini penis içine koyulur. Tek parçalı protez takılması işlemi bitmiş olur.

Eğer doktor iki parçalı protez takıyorsa testis torbasına bir pompa ve vana koyar. Takılan protez 3 parçalı ise aynı zamanda karın duvarı içine de bir rezervuar yerleştirir. Bu operasyon bir saat kadar sürmektedir.

İzmir Penis Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis protezi, penis içerisine yerleştirilen bir aparattır ve iktidarsızlık problemi yaşayan bireylerde bu problemin çözülmesine yardımcı olmaktadır. Yaklaşık 1 saat süren bir ameliyatla penis içindeki doku yarı sert veya şişirilebilir iki silindir ile değiştirilmektedir.

Ameliyat sırasında idrarın toplanması için hastanın mesanesine bir kateter yerleştirilir. Protezler testis derisi altına yerleştirilen bir pompa ile aktif hale getirilir ve yine aynı pompa ile deaktive edilir.

Vücut içine içerisinde normal serum bulunan bir rezervuar yerleştirilir ve pompa ile aktive edildiğinde bu serum protezlerin içine dolarak penisin sertleşmesini sağlar, pompa ile tekrar deaktive edildiğinde protez silindirleri içerisindeki serum tekrar rezervuara dönerek penisin tekrar normale dönmesine yol açar.

Ameliyat süresi protez tipine göre ortalama 1-2 saat arasında değişir. Genelde spinal (bel altı) anestezi yeterli olmaktadır.

Cerrahi kesi peni ile testisler arasındaki bölgeye yapılır ve bu bölgenin özeliğinden dolayı dikiş izleri pek anlaşılmaz. Genelde bir gece hastanede kalış süresi vardır ve ertesi gün hasta taburcu edilebilir.

Protezlerin en büyük riski enfeksiyon kapılmasıdır. Enfeksiyon olduğunda uygun antibiyotik tedavisi verilebilir ancak protezin çıkarılması gerekebilir. Mekanik arıza ise daha nadirdir ve protez firmaları mekanik arızaya karşı genelde garanti vermektedirler.

Penil Protez ile Normal Cinsel İlişki Kurulabilir Mi?

Erektil disfonksiyonu olan erkekler için, şişirilebilir penil implant olarak da adlandırılan bir penil protez, düzenli bir cinsel bağlantı (ED) geliştirmeye yardımcı olabilir. Mekanizmalar, doğal hissettiren ve gerçek olanları taklit eden ereksiyonlar üretir. 

Çoğu erkek, doğru kullanım ve bakım ile penis protezi ile düzenli bir cinsel ilişki kurabilir. Bu tedavinin beklentilerini ve sonuçlarını anlamak için, prosedür, iyileşme ve başarı oranlarının değişebileceğini akılda tutmak önemlidir. Cinsel tatmin ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcısı ile tartışılmalıdır.

Penil Protez Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Penil protez ameliyatı sertleşme bozukluğu tedavisinde son basamak tedavi olarak yer alır ve diğer tedavilerden fayda görmeyen hastalara uygulanır. Ameliyat sırasında peniste iki adet bulunan ve kavernöz cisim olarak isimlendirilen boşluk şeklinde yapılara sertleşmeyi sağlayacak bir çift silindirik yapılar yerleştirilir. Bu silindirik yapılar tek parçalı olup devamlı sertlik sağlayabileceği gibi istendiğinde sertlik sağlayacak şekilde parçalı da olabilir. Tek parçalı protezlerde devamlı sertlik olması konforsuzluğu arttıran bir etkendir.

Erektil disfonksiyonu olan erkeklerin, sorunun nedenini araştırmak ve gerekli tedaviyi belirlemek için bir üroloğa başvurması gerekir. Bu durum psikolojik, hormonal dengesizlik, ilerleyen yaş, diyabet, prostat veya kalın bağırsak kanseri gibi geçirilmiş ameliyatların bir sonucu , kullanılan bazı ilaçlara bağlı olabilir.

Hastanede yatış süresi bir gecedir. Hastalar 7 ile 10 gün arasında ağır fiziksel efor gerektirmiyorsa işine dönebilir, genellikle 30 gün sonra cinsel ilişkiye girebilirler.  Protez ameliyatlarının en ciddi yan etkisi gelişebilecek enfeksiyondur ve bu durum protezlerin çıkarılmasını gerektirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Penil protez Ameliyatı SGK Karşılıyor Mu?

Erektil disfonksiyon hastalarına uygulanan farklı tedavilerin sonuç vermemesi durumda penil protez operasyonlarının SGK tarafından karşılanmaktadır. Amerika, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde SGK tarafından karşılanan penil protez, Türkiye’de de SGK kapsamına alınmasıyla erkekler arasında sık görülen bir sağlık sorunun çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamaktadır. Erektil disfonksiyon hastalığında tedavi yöntemlerinden birinin de penil protez operasyonlarıdır. Medikal tedavilere cevap vermeyen, diabetik ve ereksiyon problemi yaşayan hastalara uygulanan penil protezleri SGK tarafından karşılanmaktadır.

Penil Protez Kimlere Takılmaz?

Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu sadece yüksek esneme kabiliyetine sahip bir çift silindirden oluşması nedeniyle hastanın anatomik özelliklerinin pek fazla göz önünde bulundurulmadığı penil implant türüdür. Birey için en uygun kalıcı çözüm penil protez seçimini yapmaya imkan sağlar. Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu bireyde rekürren (tekrarlayan) idrar yolu enfeksiyonu bulunması ve bu durumun operasyon bölgesi için enfeksiyon gelişimi riski içermesi halinde gerçekleştirilmesi önerilmez.

Penil Protez Belli Olur Mu?

Protez ameliyatı geçiren erkeklerin protezinin dışarıdan görülmesi veya fark edilmesi neredeyse imkansızdır. Çok küçük bir kesi ile yapılan bu ameliyatta estetik olarak da herhangi bir farklılık görülmez. Özellikle 3 parçalı şişirilebilir protezlerde tamamen doğal bir görünüm vardır. Hastaların en çok kaygılandığı durum ise pompanın yerleşimi ve fark edilme durumudur. Skrotal kesenin içinde bulunan pompa tamamen gizlenir, dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Herhangi bir yara izi de görülmez.

Penil Protez Bozulur Mu?

Eğer iktidarsızlık başka yöntemlerle tedavi edilemiyorsa, son çare olarak ameliyatla penil protez yerleştirilir. Ortasından tel geçer. Böylece yukarı veya aşağı bükülebilir. Fazla parçalı olmadığından sık bozulmaz ve en az sorun yaratan tip protezlerdir. Penil protez, penisin içerisine yerleştirilen, silikondan yapılmış iki adet silindir çubuktur. Penisin üzerinden yapılan kesiden girilerek, sağ ve sol tarafa olmak üzere 2 adet protez yerleştirilir. Dışarıdan bakıldığında protez bulunduğu anlaşılmaz.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916

Gümüş, B. H., & Albaz, A. C. (2017). Erektil disfonksiyon tedavisinde penil protez implantasyonunun uzun dönem klinik sonuçları. Androloji Bülteni, 19(4), 117-122.