İzmir Prostata Botoks Enjeksiyonu

İzmir Prostata Botoks Enjeksiyonu

İzmir Prostata Botoks Enjeksiyonu

Prostat büyümesi erkeklerde idrar yollarını ciddi şekilde etkileyen kimi durumlarda yaşam konforuna
 etkileri nedeniyle evden dışarı çıkmayı dahi imkansız hale getirebilen bir sağlık sorunudur. Prostat
 kanserleri ameliyatı dışında, iyi huylu prostat büyümelerinin tedavisinde ise yeni nesil teknikler kullanılabilir.

Bunlardan bir tanesi, prostat botoks enjeksiyonu yöntemidir. Bu yöntem ile prostata uygulanan 
sabitleyici bileşen hem büyümeyi kısıtlamak hem de prostatın idrar yollarını bloke etmesini
 engellemek için etkili bir yöntem olarak kabul edilir.

Prostat büyümesi tedavisi için öncelikli olarak kullanılan genel geçer yöntemlerin yanında prostat 
botoks enjeksiyonu yöntemi kullanılabilir. Cerrahi müdahaleden önce bir seçenek olarak da bu
 yöntem tercih edilebilir. Yan etkileri olmaması ve kolay uygulanabilir olması, cerrahi seçeneğinden
 önce tercih edilme sıklığını bir ölçüde artırır.

Prostat botoks enjeksiyonu, lokal anestezikler kullanılarak mesane kontrolünün yapıldığı bölgeye bir
 araç vasıtasıyla sokulan iğneden enjeksiyon yapılması uygulamasıdır.

Prostat dokusuna doğrudan
 enjekte edilen botoks, birkaç gün içerisinde etkinliğini göstermeye başlar. Hastanın enjeksiyon
sonrasında idrara çıkma sıklığının azalması ve huzursuzluk hissinin ortadan kalkması beklenir. Bu
 etkinin devam etme süresi net olmamakla birlikte 12 aya kadar uzayabilir.

Üroloji uzmanları tarafından yapılan prostat botoks enjeksiyonu, hastalığın düzenli izlenmesi
 gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Doktorunuza belirtilen periyotlarda kontrol olmalı ve düzenli takip 
altında olmalısınız. Doktor kontrollerini bu süreç sonrasında da sürdürmek, oldukça büyük önem arz
eder.

İzmir Prostata Botoks Enjeksiyonu Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi botoks tedavisi, prostatın büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Prostat botoks enjeksiyonu tedavisi bu problemin giderilmesinde uygulanır.

Prostat büyümesine bağlı işeme zorluğu bulunan hastalarda da büyük oranda başarılı sonuçlar göstermektedir. Botoks, doku içine uygulandığında kas tonunu daha az hale getirmekte ve hücrelerde kontrollü hücre ölümüne sebebiyet vermektedir. Böylece idrar yolundaki baskı da azaltılmaktadır.

Botoks, sinirsel iletinin kasta kasılma oluşturmasını ortadan kaldırmaktadır. Botoks her insanda aynı sonuçları vermeyebilir. Çünkü, her insanın genetik yapısı farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde tanı ve teşhis önemli bir noktada yerini alır.

İzmir Prostat Botoks Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Prostata botoks enjeksiyonu hasta açısından uygulanması kolay bir tedavi yöntemidir. Lokal anestezi ile işlem gerçekleştirilmektedir.

Prostat büyüklüğü ile prostatın durumu araştırıldıktan sonra tedaviye geçilir. Uygun hastalar yatırıldıktan sonra makat bölgesi anestezik jel sıkılarak hissizleştirildikten sonra işlem gerçekleştirilmektedir. Sonra hazırlanan karışım ince bir iğne ile prostatın idrar kanalına yakın bölgesine enjekte edilir.

Prostat botoks enjeksiyonu tedavisi bu problemin giderilmesinde uygulanır.  Prostat büyümesine bağlı işeme zorluğu bulunan hastalarda da büyük oranda başarılı sonuçlar göstermektedir.

Botoks, doku içine uygulandığında kas tonunu daha az hale getirmekte ve hücrelerde kontrollü hücre ölümüne sebebiyet vermektedir. Böylece idrar yolundaki baskı da azaltılmaktadır. Botoks, sinirsel iletinin kasta kasılma oluşturmasını ortadan kaldırmaktadır.

Prostat Enjeksiyonu Neden Yapılır?

Prostat büyümesi olarak da bilinen iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH), prostat enjeksiyonu ile tedavi edilir. Prostat bezinin büyüdüğü, sık idrara çıkma, zayıf idrar akışı ve idrar yapma zorluğu gibi semptomlara yol açan bir durumdur. Prostat enjeksiyonları, prostat bezinin düz kas dokusunu gevşeten, üretranın açılmasına ve idrar akışını iyileştirmesine neden olan bir ilaç enjekte edilerek prostatın boyutunu azaltmak için kullanılır. 

Ameliyat bu prosedürden daha invazivdir ve daha az komplikasyon şansı vardır. Yaşam tarzı değişikliklerini ve ilaçları denemeyi başaramayan orta ila şiddetli semptomları olan erkekler için prostat enjeksiyonları bir seçenek olabilir. Ek olarak, daha az invaziv olan cerrahiye hızlı bir iyileşme alternatifi olarak kabul edilir.

Prostat Botoks Enjeksiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Birçok çalışma erkeklerin özellikle 50 yaşından sonra boyunca prostat büyümesi semptomlarını yaşadıklarını göstermiştir.
  • Hastanın hayat kalitesini ciddi derecede rahatsızlığa neden olabileceği için Ürologların üzerinde en çok çalıştıkları hastalıklardan birisidir.
  • Prostat büyümesi ile igili olarak ilaç tedavilerinin yanı sıra fitoterapi olarak da isimlendirilen çeşitli bitkisel tedaviler reçetesiz olarak uygulanmakta ancak bu tedaviler kaliteli bilimsel yayınlarla desteklenmekten uzaktır.
  • Botoks yönetimi de minimal invaziv bir teknik olarak prostat içerisine enjekte edilmiş ancak sonuçlar çok da başarılı bulunmamıştır. Şu an için Avrupa Üroloji derneği kılavuzunda prostat büyümesi için önerilmemektedir, sadece deneysel tedavi olarak düşünülebilir.
  • Botoks tedavisi Üroloji alanında son yıllarda sıklıkla idrar kaçırma (İnkontinans) tedavisinde sıklıkla ve başarı ile kullanılmakta ve son zamanlarda da sertleşme sorunları olan hastalarda bazı merkezlerde bilimsel çalışmalarla desteklenerek uygulanmaya başlamıştır ancak daha fazla sayıda kaliteli çalışmaya ihtiyaç vardır.
  • Botoks, sinir uçlarında bulunan asetil kolin denilen maddenin salınımını durdurarak hastanın sorunlarına geçici çözümler üretir. Temel mekanizması kas gevşemesidir. Sık idrara çıkmayı ve idrar kaçırmayı belli bir süre de olsa engeller.
  • Botox, dünyada yaygın olarak kozmetik nedenlerle uygulanmakla beraber bazı nörolojik hastalıklarda da uygulanabilmektedir. Bir kişinin kasına doğrudan enjekte edilen bir toksin şeklidir.
  • Botoksun uygulandıktan sonra etkisi 3 ila 6ay kadar sürmektedir. İlk etkiler ise 1 ve 2. haftalarda hissedilmeye başlanır.
  • Enjekte edilen toksinin adı botulinum dur. Kasa enjekte edilen bu toksin 24 ila 72 saat içerisinde kas dokuyu etkilemeye başlar.
  • Prostat botoks kalıcı değildir. İlacın etkisi süresinin geçmesinin ardından yaşanılan şikayetler geri döner. Kalıcı tedavi şekillerini hekimlerinize danışarak bulabilir ve uygulayabilirsiniz.

İzmir’de Prostat Hastalıklarında Botoks Enjeksiyonu Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de Prostat hastalıklarında botoks enjeksiyonu fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden net bir fiyat vermemiz doğru olmayacaktır.

İzmir’de prostat botoks enjeksiyonu tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat Tedavisi İçin İğne Nasıl Yapılır?

Bu tedavi yönteminde makattan yapılan transrektal ultrason eşliğinde prostat bezi içerisine makattan ya da bacak arasında bulunan perine bölgesinden ince bir iğne ile girilerek her iki prostat lobuna ilaç enjeksiyonu yapılmaktadır. Genellikle 3-4 seans uygulanmakta olan bir tedavidir. Bu sayede, medikal tedaviye yeterli düzeyde yanıt alınamamış kronik prostatit olgularında yüksek başarı kazanılmaktadır. Genel olarak yüksek başarı veren bir yöntemdir ve hastalarda sık sık tercih edilmektedir.

Kaynakça:

https://www.health.harvard.edu/blog/botox-for-bph-20090929105

ÇETİNEL, B. İŞEME BOZUKLUKLARINDA BOTULİNUM TOKSİN TEDAVİSİ.