İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

Şok dalda tedavisi, teknolojik bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, birçok sağlık sorununun ilaçsız ve
 ameliyatsız tedavi edilebilmesine imkan veren bir tedavi bileşenidir. Ses dalgalarının vücuda
 gönderilerek tedavi amaçlı kullanılması kastedilir.

Geçmişte dalga sistemleri, tıbbi görüntüleme için kullanılmaktayken günümüzde, Üroloji, Ortopedi ve Fizik Tedavi alanlarında sıkça kullanılır. 
Erkeklerde erektil disfonksiyonun giderilmesine yönelik olarak da bu tedavi yönteminin kullanılması
 söz konusu olabilmektedir.

Sertleşme sorununda; penisin farklı bölgelerinde damar oluşumlarını desteklemek amacıyla bu yöntem kullanılarak rahatsızlık giderilmeye çalışılır.

Ereksiyona engel olan bölgelerde yeni damar oluşumları şok dalga tedavisi ile desteklenmekte ve kalıcı bir şekilde iyileşme uygulanan bölgede iyileşme sağlanmaktadır. Tedavi sürecinde hastanede yatışa gerek kalmamakta hasta herhangi bir acı hissetmemektedir.

Bu tedavide penisin farklı noktalarına yeni damar oluşumunu desteklemek ve iktidarsızlık konusunda kalıcı düzelme sağlayabilmek hedeflenir.

İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Şok Dalga Tedavisi (ESWT)
Prosedür:
Ultrason probu gibi bir prob yardımı ile deri üzerinden uygulama yapılır
Süre:30 Dakika
Hastanede Kalma Süresi:Aynı gün taburcu olunur
Anestezi:İhtiyaç Duyulmaz
İyileşme Zamanı:1 Gün
İşe (Okula) Dönüş:1 Gün
Yara İzleri:Hayır
Ağrı Süresi:1-2 Saat

Şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarından elde edilen enerjinin özel bir cihaz sayesinde uygulama bölgesine verilmesi olarak açıklanmaktadır.

Ürolojide Şok Dalga Tedavisi (ESWL) yöntemi, böbrek taşlarının kırılmasında yaygın biçimde kullanılır. 
Taş kütlelerine yoğun şok dalgaları göndererek, ilgili frekansta sadece taşları kırmaya yönelik etki
 sağlayabilen bu yöntemle, böbrek taşları gibi oldukça ciddi yangıya sebep olabilen sorunlar
 giderilebilir.

Ayrıca Ortopedide, kasların rahatlatılması, eklemlerin ve bağlı dokuların tedavi edilmesinde bu
 yöntem kullanılır.

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) yöntemi, bir cerrahi uygulama olmayıp, herhangi bir ek müdahale
 gerektirmez.

Üroloji uzmanı veya ilgili branşın uzmanının araç hakkında deneyim sahibi olması
 uygulamanın gerçekleştirilmesi için yeterlidir. Ancak hastanın, kalp ve damar hastalıkları bakımından
 değerlendirilmesi ve anksiyete durumunun dikkate alınması gerekir.

Böbrek taşlarının kırılmasının yanı sıra, erkeklerin ereksiyon problemlerine yönelik tedavi olarak da
 Şok Dalga Tedavisi (ESWT) kullanılır.

Tedavi bileşenlerinden bir tanesi, damarların harekete
 geçirilmesi olduğundan, penis, damar ve sinirlerin uyarılması ile ereksiyon problemlerinin giderilmesi,
 tedavi bileşenlerinden bir tanesidir. Tabii bunun için hastanın sorununun tam olarak saptanması
 gerekir.

Her biri yaklaşık olarak 20 dakika süren toplam 6 seanstan oluşan bu tedavide 5 farklı noktada toplam 1500 civarı şok dalgası uygulanmak suretiyle tedavi gerçekleştirilir.

Uzman hekim tarafından yapılacak değerlendirme neticesinde hastanın, belirttiğimiz sağlık
 sorunlarına yönelik Şok Dalga Tedavisi (ESWT) hizmeti alıp alamayacağına karar verilebilir.

ESWT Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Ekstrakorporeal Şok Dalgası Terapisi (ESWT), kronik tendinopatiler ve erektil disfonksiyon gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için şok dalgaları kullanan minimal invaziv bir prosedürdür. ESWT tedavisinin faydaları zamanla etkisini yitirebilir ve bazı hastaların ek tedavilere ihtiyacı olabilir. ESWT, birçok koşul için olumlu sonuçları olan köklü bir tedavi seçeneğidir.

Tedavinin sonucu ve süresi, altta yatan durum, sorunun ciddiyeti, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu gibi değişkenlerden etkilenebilir. Sonuçları korumak için hastanın bakım tedavilerine ihtiyacı olabilir. Küçük bir komplikasyon olasılığı olmasına rağmen, ESWT’nin nispeten güvenli ve non-invaziv bir tedavi seçeneği olduğu düşünülmektedir. Tedaviye başlamadan önce hastalar, sağlık uzmanıyla beklenen sonuçları ve takip programını gözden geçirmelidir.

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Şok Dalga Tedavisi, vücuda dışardan gönderilen şok dalgaları ile etki yaratması için kullanılır. Uygulandığı bölge ağrıyı dindirmek için uygulanır. Kan akışını harekete geçirir. Bu tedavi sadece vücudun belirli bölgelerinde uygulanır. 
 • Şok dalga tedavisi Fizik tedavi ve Ortopedik ve bazı Ürolojik  hastalıklarda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir bu nedenle genellikle sporcularda uygulanır. Hasarlı bölge hızla iyileştiği için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.
 • Kan dolaşımını bozan metabolik hastalıklar, kalp pili, hasarın baş ve boyun çevresindeki bazı sinirlere çok yakın olması gibi sorunlara sahip olmayan kişilerde kullanılabilir. Ayrıca panik atak rahatsızlığı, açık ve iltihaplı yara, hamilelik gibi durumlarda da tercih edilmez.
 • İkinci  bir şok dalgasının uygulanması için iki tedavi arasına birkaç ay konulması gerekir. Belirli bir sürenin ardından tekrar uygulanabilir.
 • Farklı yaş gruplarına doktor ve sağlık görevlisinin kontrolünde uygulanabilir.
 • Şok dalga Tedavisi (ESWT) tedavisinin süresi uygulana şoka göre değişkenlik gösterebilir. Bir seansın ortalama süresi ise 15 ila 20 dakika arasında değişmektedir.
 • Vücuttaki yumuşak dokuların uygulandığı bölgelerde iyileşme süresi 3 ila 5 seans arasında değişmektedir.
 • Şok dalga tedavisinin (ESWT) yan etkileri dokuda hafif kızarıklık ve şişliktir. Bunun dışında bir yan etki görülmez. Seans sonrasında kişiler günlük hayatlarına sorunsuz geri dönebilir. Kısa sürede %80 ila %90 arası iyileşme görülmektedir.
 • Şok dalga tedavisi (ESWT) derideki hasarlı bölgede iyileşmeyi hızlandırır. Yeni doku hücrelerinin çoğalmasını hızlandırır. İlk seanstan sonra iyileşme etkileri görülse de tamamen iyileşme kademeli gerçekleşir. Uygulama sırasında hafif ağrı yaşanabilir.
 • Şok dalga tedavisi (ESWT) Ürolojik açıdan sertleşme bozukluğu olan hastalarda uygulanabilmektedir. 
 • Şok dalga tedavisi (ESWT) tedavisi erkekler de meydana gelen cinsel hastalıklarda, kalsifik  omuz tendidi sorununda,topuk dikeni hastalığında, kas spazmlarında kullanılır. Ayrıca tenisçi dirseği ya da golfçü dirseği, belirli sporcu hastalıkları, uzun süre kaynamayan kemik kırıklarında, omuz patolojileri hastalıklarında da kullanılabilir.
 • Şok dalga tedavinin uygulandığı yerler cilt üzeri bilek, omuz, kalça, kol, bacak gibi vücut bölgelerine uygulanır. Şok dalgaları bu bölgelere deri üzerinden verilir ve tedavi gerçekleşir.
 • Şok dalgası tedavisinin süresi soruna göre değişkenlik gösterir. Örneğin ereksiyon sorunlarının tedavisinde kullanıldığında 6 seansa kadar uygulama yapılabilir.

İzmir’de Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de şok dalga tedavisi (ESWT) fiyatları, tedavinize, seans sayısına göre değişiklik gösterecektir.

İzmir’de şok dalga tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şok Dalga Tedavisi Ne Zaman Etki Eder?

Şok dalga tedavisi, özel bir aplikatör ile basınç dalgalarının kas, tendon ya da kemikteki hedef bölgeye aktarılması işlemidir. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bu yöntem, ereksiyon (sertleşme) bozuklukları için en etkili tedavilerden bir tanesidir. Hastalar bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğunu bilmeli ve alanında uzman bir doktora muayene olmalıdırlar. Şok dalga tedavisinin etkilerinin tamamen kendini göstermesi haftada bir uygulama ile yaklaşık altı hafta sürmektedir.

Şok Dalga Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Bu tedavi, basınç dalgalarının kas, tendon ya da kemikteki hedef bölgeye aktarılması işlemidir. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ereksiyon bozuklukları için en etkili tedavilerden bir tanesidir. Tedavi 5-7 gün arasında sürmektedir ve seanslar hastalığın durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Her hastalık aynı sayıda seansta tedavi edilmemektedir. Şok dalga tedavisi çok kısa sürelidir. 5-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanmakta olan bir tedavidir.

ESWT Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?

Tedavinin sonuç verme süreci hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda ilk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde iyileşmeler görülebilmektedir. Ancak iyileşme süreci genel olarak ilk seanstan ortalama bir ay kadar sonra başlamaktadır. Kalıcı iyileşme için ise yaklaşık olarak 8 ile 12 hafta arası bir süre beklenmektedir. Erkeklerin % 80’i tedaviden olumlu sonuç almaktadır. Dolayısıyla da oldukça sık tercih edilen bir tedavi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Şok Dalga Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Hastanın penisine uygulanan şok dalgaları penisin içerisinde bulunan kan damarlarının genişlemesini sağlamaktadır. Böylelikle küçük damarları daha fazla kan taşıyabilir hale getirmekte olan bir tedavi yöntemidir. Kısaca; ereksiyonun gerçekleşmesini ve idamesini sağlayan kan miktarını arttırmaktadır. Böylelikle de damarsal kaynaklı olan ereksiyon problemlerini tedavi etmektedir. Erkeklerin çok büyük bir kısmı tedaviden oldukça olumlu sonuçlar almaktadır. Olumlu sonuç arttıkça da tedavinin tercih edilme yüzdesi de artmaktadır.

ESWT Ne Zaman Kullanılır?

ESWT’nin yaygın kullanım alanları; topuk dikeni, tenisçi ve golfcü dirseği ve kalsifik omuz tendiniti gibi rahatsızlıklardır. Bunların yanı sıra kronik tendon zorlanmaları ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisinde etkili olan girişimsel olmayan bir tedavi biçimidir. Erkesiyon problemlerinde de sıklıkla kullanılan bir uygulama çeşididir. Penisin içerisinde yer alan damarların genişlemesi ile beraber alana gelen kanı arttırarak ereksiyonu sağlamaktadır. Devam edebilmesi için de olumlu etkileri bulunmaktadır.

ESWT Cihazı Nasıl Çalışır?

ESWT (vücut dışı şok dalga tedavisi) vücut dışında oluşturulan basınç dalgalarının çelik başlı bir aplikatör kullanılması sureti ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. ESWT cihazının içerisinde ultrason dalgalarının yaklaşık 10 katı gücünde ses dalgaları oluşmaktadır. Bu ses dalgaları istenen bölgeye ulaşarak şok etkisi yaratmaktadır. Böylelikle iyileştirilmek istenen rahatsızlık ortadan kalkmaktadır. Pek çok alanda da kullanılan bir cihazdır.

ESWT Kaç Atım?

ESWT vücudun dışında oluşturulan basınç dalgalarının çelik başlı bir aplikatör kullanılarak vücudun istenilen bölgesine uygulanması ile gerçekleşen bir tedavidir. Ultrason dalgalarından on kat daha güçlü olduğu bilinmektedir. ESWT uygulaması için belirlenmiş bir standart bulunmamaktadır. Araştırmalarda uygulanmış dozlar 0.03-0.18 mJ/mm2 aralığında, atım sayısı ise 500-2000 arasında değişim göstermektedir. Bu seviyeler kişiden kişiye değişim göstermektedir. İstenen verim arttıkça da atım sayısı artmaktadır.

Kaynakça:

https://www.physiotherapymatters.co.uk/blog/extracorporeal-shockwave-therapy-eswt

Yürük, Ö., & KIRDI, N. (2014). EKSTRAKORPOREAL ŞOK DALGA TEDAVİSİ/EXTRACORPOREAL SHOCK WAVE THERAPY. SDÜ Tıp Fakültesi Dergisi, 21(2), 62-69.