İzmir Sünnet İşlemi

İzmir Sünnet

İzmir Sünnet İşlemi

Sünnet işlemi penisin üzerini kaplayan ve içerisinde pislik ve salgı birikme ihtimali olan ve düzenli
 temizlenmemesi durumunda enfeksiyona neden olabilecek sünnet derisi olarak adlandırılan kısmın
 alınması olarak nitelendirilebilir.

Basit bir işlem gibi görünen sünnetin ciddiye alınması gereken bir operasyon olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir. Bu yüzden sünneti muhakkak bu alanda uzman olan, sünnet eğitimi almış bir üroloji uzmanına yaptırmak gerekmektedir.

Yanlış sünnet yapımı ileride önemli sorunlara neden olabilmektedir. Genellikle küçük yaşlarda tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni çocuklarda iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Sünnet önemli bir işlem olması nedeniyle farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Sünnet teknikleri şunlardır;

 • Dorsal slit,
 • Gomco yöntemi,
 • Giyotin metodu,
 • Plastibell yöntemi,
 • Çift insizyon tekniği

gibi teknikler kullanılmaktadır. Duruma göre farklı yöntemler uygulanarak işlemler gerçekleştirilir. Kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır.

Sünnet Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Sünnet İşlemi
Prosedür:Penis üzerindeki fazla deri çıkarılır
Süre:30 Dakika
Hastanede Kalma Süresi:Aynı gün taburcu olunur
Anestezi:Lokal veya Sedasyon (Hafif bayıltma işlemi)
İyileşme Zamanı:2-3 Gün
İşe (Okula) Dönüş:3-4 Gün
Yara İzleri:Hayır
Ağrı Süresi:24 Saat

Cerrahi operasyona başlamadan önce bölgesel anestezi uygulanır
 ve penis hissizleştirilir daha sonra sterilize edilerek alınacak olan parçanın yapışıklıkları açılıp uygun 
kesme noktaları işaretlenir veya belirlenir.

Cerrahi kesiciler olan bistüri veya makas ile işaretli olan 
penis ucunu kapatan parça kesilir ve kalan kısım kanama kontrolü sağlamak amacı ile tercihen
 eriyen iplikler ile dikilir.

Müdahale sonrası genelde sargıya gerek olmaz. 48 saat sonra banyoya girilebilir. Doktorun 
yönergeleri ve hastanın istekleri doğrultusunda ilk birkaç gün ağrı kesici takviyesi alınabilir.

Penis 
ucunda anormal olmayan boyutlarda şişme gözlemlenebilir. 2 ile 3 hafta içerisinde penis normal
 görünümüne kavuşur.

Risksiz bir uygulama gibi görünse de ciddi bir cerrahi işlemdir ve işin uzmanı 
hekimler tarafından yapılmalıdır. Az da olsa sünnet sonrasında tekrar müdahale gerektirebilecek 
kanamalar olabilmektedir.

Sünnet yapılacak en uygun yaş ile ilgili çeşitli tartışmalar vardır ancak net bir görüş birliği yoktur.
Yapılacak anestezi yöntemi çocuğun yaşına göre ayarlanmalıdır.

Lokal anestezi ile yapılan işlem
 sırasında ağrı olasılığı düşük olmakla beraber korku vs gibi nedenlerle çocuklarda huzursuzluk
olabilmekte ve bu da işlemi yapan cerrahın işini zorlaştıracağı için bu risk yüksek olan çocuklarda
 sedasyon ile (hafif uyutularak) bu işlemin yapılması daha uygundur.

Sünnet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Sünnet, prepisyum adı verilen penis başı etrafındaki derinin çıkarılmasına verilen işlemin adıdır.
 • Doktor tarafından yapılması gereken ciddi bir tıbbi işlemdir. Genellikle dini nedenlerle de uygulanır. Özellikle Müslüman ve Yahudi toplumlarında sıklıkça uygulanan bir yöntemdir. Bazen penis derisinin yapışıklık durumu geliştiğinde enfeksiyonlara neden olabileceği için tıbbi nedenlerle de yapılabilir.
 • Bu işlem doktor kontrollünde ve hijyenik bir ortamda yapılması gerekmektedir. Uygun koşullarda yapılmazsa ciddi problemlere neden olabilir. 
 • Sünnet bazı toplumlarda kadınlarda ve küçük kız çocuklarında da uygulanabilir. Fakat bu pek yaygın bir yöntem değildir ve bilimsel olarak da gerekliliği konusunda bir veri yoktur.  
 • Sünnet, insanlık tarihi boyunca uygulanan bir cerrahi işlemdir. Son on yılda, giderek artan sayıda uygulanmaktadır. Penis kanserini önlemesi konusunda da veriler olduğu için gittikçe artan sayıda uygulanmaktadır.
 • Erkek sünneti, sünnet derisinin genellikle ergenlikten önce penisten cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Araştırmalar, sünnet derisinin çıkarılmasının, penis dokusunda enfeksiyon olasılığını azalttığını göstermektedir.
 • Sünnet yaşı ile ilgili olarak net bir bilimsel veri yoktur. Uygulanacak anestezi yöntemi çocuğun yaşına ve tıbbi durumuna göre belirlenebilir ancak lokal anestezi işleminde korku nedeniyle ciddi psikolojik travma yaşayabilecek bir çocuk işlemin güvenliğini de tehlikeye atabileceği için hastanın hafif uyutularak yapılması daha sağlıklıdır
 • Bu anlamda anne babaların çocuğunu daha sonra olası bir ameliyattan kurtarmak için erkek sünnetini nasıl yapacaklarını bilmeleri gerekir. Ebeveynler, çocukları ile herhangi bir işlem yapmadan önce daima bir çocuk doktoruna ve üroloğa danışmalıdır.
 • İzmir sünnet sonrası yaranın hijyenine enfeksiyon riski için dikkat edilmelidir.
 • Sünnetten sonra evde ailenin de yapabileceği birkaç gün yapılacak basit bir pansuman yara bakımı için yeterli olacaktır.

Sünnet Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Sünnetin ardından iyileşme süreci tipik olarak bir ila iki hafta sürer. Kişi bu süre zarfında sakinleşmeli ve yorucu faaliyetlerden kaçınmalıdır çünkü ağrı ve şişlik yaşayabilirler. Muhtemelen bölgeyi kuru ve temiz tutmaları ve rahatsızlığı gidermek için ağrı kesici ilaç vermeleri istenecektir. 

Yara tamamen iyileşene kadar kısa bir süre mastürbasyon yapmamaları, cinsel aktivite ve temas sporlarından kaçınmaları talimatı verilecek. Uygun iyileşmeyi sağlamak için, ameliyattan 7 ila 10 gün sonra doktorlarıyla bir takip ziyareti ayarlamaları gerekir.

İzmir’de Sünnet Fiyatları Ne Kadar?

Penis derisinin ucunun alınarak penis ucunun açığa çıkarılma işlemine sünnet işlemi denilmektedir. Basit bir işlem gibi görünen sünnetin ciddiye alınması gereken bir operasyon olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.

Bu yüzden sünneti muhakkak bu alanda uzman olan, sünnet eğitimi almış bir üroloji uzmanına yaptırmak gerekmektedir. Yanlış sünnet yapımı ileride önemli sorunlara neden olabilmektedir.

Genellikle küçük yaşlarda tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedenlerde çocuklarda iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

İzmir’de sünnet fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sünnet Olmak Neden Gerekli?

Sünnet olmak özellikle bizim çocuklarımıza kesin yaptırdığımız bir işlemdir. Günümüzde sünnet olmanın pek çok faydası bulunmuştur. Dolayısıyla da sünnet olmak artık bir gereklilik haline gelmiştir. Sünnet olmak, penis kanseri olasılığını ciddi seviyelerde azaltmaktadır. Sünnetli bir bireyin partnerinin rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının az olduğu bilimsel olarak kanıtlamış bir bilgidir. Yine idrar yolu enfeksiyonlarından korunmakta önemli rol oynayan bir uygulamadır.

Sünnet Olma Yaşı Kaç Olmalı?

Sünnet işlemi, doğumum gerçekleşmesinden itibaren her yaşta yapılabilmekte olan bir işlemdir. Ancak ameliyathane koşullarında ve cerrahi prensiplere uyularak gerçekleştirilmesi gerekmekte olan bir uygulamadır. Aksi halde kişilere ve çocuklara sıkıntı çıkartabilmektedir. Her yaşta uygulanabilen bir işlem olsa dahi 2 ile 4 yaş arasındaki erkek çocuklarda ise sünnet önerilmeyen bir operasyondur. Sünnet işlemini ya iki yaşından küçükken ya da dört yaşını bitirdikten sonra yapmak, çocuk için çok iyidir.

Sünnet Olmak Cinsel Zevki Azaltır Mı?

Sünnet olmak ile cinsel zevk arasında bağ kuran pek çok kişi günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Bunun üzerine çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araştırmacılar deneyler sonucunda sünnetli ve sünnetsiz penisler arasında hassasiyet açısından hiçbir fark olmadığını görmüşlerdir. Yani sünnetin his kaybına yol açmadığını kanıtlamışlardır. Bazı araştırmalar sonucunda da; sünnet yolu ila penis ucu derisinin kaybının cinsel zevk üzerinde çok az dahi olsa olumsuz etkisi olmadığı kanıtlanmıştır.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/circumcision/about/pac-20393550

Şencan, A., ÇAYIRLI, H., & Şencan, A. (2015). Sünnet teknikleri. Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 2(4), 86-90.