Prostat Olan Erkek Cinsel İlişkiye Girebilir Mi?

Prostat Olan Erkek Cinsel İlişkiye Girebilir Mi?

Evet, prostat kanseri olan erkekler hala cinsel aktivitede bulunabilirler. Bununla birlikte, her kişinin deneyimi değişebilir ve kanserin evresi, kullanılan tedavinin türü ve cinsel işlevi bozabilecek herhangi bir yan etki gibi bir dizi değişkene bağlıdır.

İşte prostat kanserinin cinsel aktiviteyi nasıl etkileyebileceği ve bu etkileri azaltmak için hangi çözümlerin sunulduğu hakkında daha kapsamlı bir inceleme:

Prostat Kanserinin Cinsel Fonksiyon Üzerindeki Etkisi

Ceviz büyüklüğünde küçük bir bez olan prostat, pelviste yer alır. Semene önemli ölçüde katkıda bulunan sıvıyı üretmekle görevlidir. Erkeklerde en sık görülen kanser, tipik olarak 50 yaşın üzerindeki erkekleri etkileyen prostat kanseridir.

Prostat kanserinin cinsel işlevi etkilemesinin birkaç yolu vardır. Erektil disfonksiyon (ED) veya cinsel aktivite için yeterince güçlü bir ereksiyon elde edememe veya sürdürememe, prostat kanseri tedavisinin en sık görülen yan etkilerinden biridir. Bu, kanserin kendisi veya radyasyon tedavisi veya cerrahi gibi kanser tedavileri tarafından sağlanabilir.

Libidoda azalma, prostat kanseri tedavisinin (cinsel dürtü) başka bir yan etkisidir. Bu, stres, kaygı veya depresyon gibi kanser teşhisi ve tedavisiyle ilgili fiziksel değişikliklerin veya duygusal değişikliklerin sonucu olabilir.

Cinsel Yan Etkileri Yönetmek İçin Seçenekler

Bu zorluklara rağmen, prostat kanserli erkeklerin hastalığın ve tedavinin cinselliği üzerindeki olumsuz etkileriyle başa çıkma seçeneklerinin farkında olmaları çok önemlidir. Çeşitli olasılıklar şunlardır:

  • İlaçlar: ED’yi (alprostadil) tedavi etmek için fosfodiesteraz inhibitörleri (sildenafil, tadalafil ve vardenafil gibi) ve prostaglandin E1 dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların erkeklerin ereksiyon elde etmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak için çalışma şekli, penise kan akışını arttırmaktır.
  • Penil enjeksiyonlar: Ek olarak alprostadil, doğrudan penise verilen bir penil enjeksiyon olarak verilebilir. Erkek tarafından evde uygulanabilen bu seçenek bazı erkekler için daha etkili olabilir.
  • Penis pompaları: Sertleşmeye yardımcı olması için penis daraltma araçları olan penis pompalarını da kullanabilirsiniz. Bu mekanizmalar, penise kan çekerek ve etrafında bir elektrik süpürgesi oluşturarak penisi dikleştirerek işlev görür.
  • Penil implantlar: Penise yerleştirilen cerrahi aletler olan penil implantlar, diğer tedavi biçimlerine yanıt vermeyen erkekler için bir seçenek olabilir. Şişirilebilen veya şekillendirilebilen bu implantlar, seks için yeterince güçlü bir ereksiyon elde etmek için kullanılabilir.
  • Danışmanlık: Bazı erkeklerin cinsel işlevi, prostat kanseri ve tedavisinin psikolojik yan etkilerinden etkilenebilir. Bu duygusal sorunları ele almak ve cinsel işlevi geliştirmek için bir terapist veya seks terapisti ile danışmak faydalı olabilir.
  • Alternatif cinsel ifade biçimleri: Prostat kanserli erkekler ve eşleri için penetre olmayan cinsel ifade biçimlerini araştırmak çok önemlidir. Oral seks, manuel stimülasyon ve karşılıklı mastürbasyon, bu kategoriye girebilecek nüfuz edici olmayan cinsel aktivitelere örnektir.

Prostat kanseri tedavisi de dahil olmak üzere çok sayıda faktör cinsel işlevi etkileyebilir. Bu yan etkileri yönetmek ve tatmin edici bir cinsel yaşamı sürdürmek için prostat kanseri olan erkeklerin seçenekleri vardır. Prostat kanseri olan erkekler, sağlık ekipleriyle endişeleri ve tedavi seçenekleri hakkında konuşmalı ve gerekirse bir terapist veya seks terapistinden destek almalıdır.

Prostat kanserli erkekler, cinsel işlevleriyle ilgili olabilecek endişelerini veya değişikliklerini partnerleriyle açıkça tartışmalıdır. Bu, karşılıklı anlayışın yanı sıra yakınlık ve bağlantı hissini de teşvik edebilir.

Prostat kanseri olan erkekler, tıbbi ve terapötik destek aramanın yanı sıra benzer mücadelelerden geçmiş diğer kişilerle bağlantı kurmayı faydalı bulabilir. Erkekler, deneyimlerini paylaşan, rehberlik ve destek isteyen ve hikayelerini destek gruplarında ve çevrimiçi topluluklarda paylaşan diğer kişilerle bağlantı kurabilir.

Prostat kanseri olan birçok erkeğin, tatmin edici cinsel yaşamları da içeren dolu dolu, aktif yaşamlar sürdürdüğünü hatırlamak da önemlidir. Prostat kanserli erkekler, doğru bakım ve destekle tatmin edici ve aktif cinsel yaşamlara sahip olmaya devam edebilir. Genel olarak, prostat kanseri olan erkeklerin fiziksel ve duygusal sağlıklarına bakmaları ve gerektiğinde yardıma ulaşmaları çok önemlidir.

Referans: ŞAHİN, D., & ERTEKİN, E. (2009). Fiziksel hastalıklar ve cinsel işlev bozukluğu. İlk Söz.

Kaynakça: https://www.cancercenter.com/community/blog/2023/06/sex-after-prostate-cancer