İzmir Genital Siğil Tedavisi

İzmir Genital Siğil Tedavisi

İzmir Genital Siğil Tedavisi

Genital siğiller, HPV (Human Papilloma Virus) yaygın biçimde görülen, cinsel yolla bulaşan bir virüs
 nedeniyle meydana gelir. Bu virüs türünün, dünyanın hemen her yerinde görülmesi mümkündür.

Genital siğiller hem kadınlar hem de erkeklerde görülebilmektedir. Genital siğiller, dünyada cinsel ilişkiyle bulaşan en sık görülen karşımıza çıkan hastalık türlerinden biridir. Kadınlarda genital siğiller rahim ağzı kanserleri için önemli bir kansere yakalanma nedeni olmaktadır.

Erken yaşta, en sıklıkla 18-25 yaş aralıklarında karşımıza çıkar.  Genital siğiller her zaman insan gözüyle anlaşılamayabilir.

Farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır;

 • İlaçla genital siğil tedavisinde hastanın kendisi tatbik edebileceği bir takım krem, losyon gibi sürülebilir ilaçlar kullanılabilir.
 • Genital siğilleri dondurarak tedavi yönteminde genital siğillerin dondurularak yok edilmesini amaçlar.
 • Genital siğilleri yakarak tedavi yönteminde elektrik akımı ile siğiller yakılarak yok edilir.
 • Genital siğillerin ameliyatla çıkarılması çok büyük olan genital siğillerde cerrahi müdahale yani kondilom ameliyatından söz edilebilmektedir.

İzmir Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Genital Siğil Tedavisi
Prosedür:Genital bölgedesi siğillerin yakılması işlemi
Süre:30 Dakika
Hastanede Kalma Süresi:Aynı gün taburcu olunur
Anestezi:Lokal
İyileşme Zamanı:1 Gün
İşe (Okula) Dönüş:1 Gün
Yara İzleri:Hayır
Ağrı Süresi:1-2 Saat

Kadın ve erkekte görülebilen genital siğiller her ne kadar kimi zaman reaksiyona neden olmasalar da,
 bazı durumlarda ve ilerlemeleri halinde hem estetik açıdan istenmeyen durumları ortaya çıkarabilir 
hem de kaşıntı ve hatta acıya sebep olabilir.

Genital siğillerin rahim ağzı kanseri ile ilişkilendirilmesi durumu da söz konusu olduğundan, bu
 dokuların hassasiyetle incelenmeleri son derece önemlidir. Kadınlarda genital siğillerin incelenmesi
 için smear testine başvurulması söz konusudur.

HPV’den korunmak oldukça zordur. Cinsel ilişki esnasında cinsel organ prezervatif ile korunuyor olsa
 da, örtülü bölge dışında kalan yerlere virüslerin bulaşması mümkündür.

HPV virüsü taşıyan kişide virüs uzun 
bir süre ve hatta sonsuza kadar sessiz kalabildiği için, kişinin kendisinin dahi partnerine bunu beyan 
edebilme durumu olmayabilir. Bu bakımdan, HPV yayılması konusunda tedbirler oldukça sınırlıdır.

HPV tedavisinde ise yine benzeri şekilde sınırlı yöntem söz konusudur. Üroloji, Dermatoloji ve 
Jinekoloji uzmanları tarafından tanısı konulabilen hastalığın tedavisinde, Kriyoterapi, krem ve 
merhemler, elektrokoterizasyon ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Erkeklerde ve kadınlarda genital siğil tedavisi farklı şekilde yapılır. Siğillerin genel durumuna göre
 biyopsi ve Pop Smear testinin negatif çıkması durumunda DNA-HPV testleri yapılarak ulaşılan sonuca 
göre bir tedavi prosedürü uzmanlarca belirlenir.

Genital Siğil Tedavisi İçin Kesin Çözüm Nedir?

Genital siğiller tedavi edilebilir ancak herkeste işe yarayan tek bir yöntem yoktur çünkü bu hastanın tercihine, siğillerin yeri ve ciddiyetine ve tıbbi geçmişine bağlıdır. Topikal kremler ve merhemler, kriyoterapi (dondurma), elektrokoter (yakma), lazer tedavisi ve cerrahi olarak çıkarma en popüler tedavi biçimleridir.

Birinci basamak hekimi bu tedavilerin bazılarını uygulayabilirken, diğerlerinin hastayı bir dermatolog veya ürolog gibi bir uzmana yönlendirmesi gerekebilir. En iyi tedavi yöntemini seçmenin en iyi yolu, hastanın tıbbi geçmişini, tercihlerini ve diğer yönlerini dikkate alacak bir sağlık uzmanıyla konuşmaktır.

Genital Siğil Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Genital siğil, cinsel organları enfekte eden HPV virüsünün neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. 
 • Genital siğiller genelde HPV6 ve 11 nedeniyle oluşmakta ve bu tip virüslerin kanserojen etkileri düşüktür.
 • Kendisinde genital siğil olan bir kişi, başka biriyle korunmadan cinsel ilişkiye girdiğinde direk temas ile karşıdaki kişiye bulaştırma oranı %64 civarındadır. Siğilin bulunduğu bölgeye yakın temas eden dar giysiler giyilmesi ile vücudun belirli bölgelerine bulaşabilir. 
 • Çoğu zaman, cinsel yolla bulaşan hastalıklar çekinme, mahremiyet gibi nedenlerden kaynaklı paylaşılmaz veya tartışılmaz. Ancak böyle bir sorunla karşı karşıya olan kişiler en yakın sağlık kuruluşundan yardım alma konusunda gecikmemelidir. Çünkü farkında olmadan kolayca başka insanlara bulaştırabilirler. 
 • Kişiye bulaştıktan sonra lezyonların görülme süresi 2 hafta ile 8 ay arasında değişmekle birlikte ortalama gelişme süresi 23 aydır. Çoğu durumda, genital siğiller çok yavaş büyür. Kadınlar, kendilerini yıkarken fark etmedikçe, sahip olduklarının farkına bile varamayabilirler. Bu nedenlerden dolayı, erkeklerin kasık bölgelerini düzenli olarak izlemeleri ve anormal şişlikleri veya deri döküntülerini doktorlarına bildirmeleri özellikle önemlidir. 
 • Genital siğillerin banyo, tuvalet gibi yüzeylerden bulaşması konusu tartışmalıdır.
 • HPV vücudun tek bir yerinde çıkmaz. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için, öz bakım dikkat edilmeli, enfeksiyondan korunma yöntemleri uygulanmalı, cinsel ilişki sırasında virüslerden koruyacak korunma yöntemleri seçilmelidir. 
 • Hasta eğer kadınsa, siğillerin çıktığı yer genital bölgelerde ise Jinekolojiye yani kadın hastalıkları ve doğum birimine ulaşılması gerekmektedir. Eğer hastalar erkek ise Dermatoloji, Genel Cerrahi veya Üroloji hekimine muayene olmalıdır. 
 • Genital siğil tedavisinde lezyon üzerine sürülen krem ya da sıvı solüsyonlar kullanılabilmekte ya da kriyoterapi veya koterle ve lazerle  yakmak gibi tedaviler uygulanabilmektedir. Bazı çok büyük lezyonlarda cerrahi eksizyon ve hatta o bölgeye deri nakli gerekli olabilir.  Bu tedaviler mutlaka hekim tarafından yönetilmelidir.
 • Genital siğil tedavisinde amaç hastalığı ortadan kaldırmak değil lezyonları görünmez hale getirmektir ve hastalık ortalama %2565 arasında tekrarlayabilir. 

İzmir’de Genital Siğil Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de genital siğil tedavisi fiyatları, uygulanacak testlere, hastaneye ve doktorunuzun uzmanlığına göre değişiklik gösterecektir.

İzmir’de genital siğil tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Genital siğil tedavi edilmezse, genital bölgesinde siğili olan kişinin estetik görünümü yok olmaktadır. Bu durum da yaşamını olumsuz etkilemektedir. Diğer siğil türlerinden daha riskli olan genital bölge siğilleri tedavi edilmediğinde ilerledikçe rahim ağzı kanserine neden olabilir. Siğiller tedavi edilmez ise zaman geçtikçe bir yerde oluşan siğil, vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilmektedir. Bu durum da temas halinde bulunduğu birine de siğil bulaşabilmektedir.

Genital Siğil Nasıl Kurtulurum?

Genital siğil tedavi ile geçmektedir. Siğil tedavisinde lezyonun büyüklüğüne göre tercih edilecek olan yöntem değişebilmektedir. Cerrahi olarak çıkartılabilmektedir. Koter ve lazer ile lezyon yakılabilmektedir ve kriyoterapi yöntemi ile genital siğilin dondurulması gibi tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Eğer siğil küçük ise genital siğil krem tedavisi siğilin neden olduğu şikayetleri azaltmak için doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Fakat genital siğil kremi ile el ve vücut için kullanılan siğil kremleri farklıdır.

Genital Bölgede Siğil Varken İlişkiye Girilir Mi?

Genital siğiller için tedavi görülürken cinsel ilişkiye girilmemelidir. Vajinal, anal ya da oral seks esnasında her zaman prezervatif kullanılmasını önermekteyiz. Ancak siğil prezervatif tarafından korunmayan cilt bölgelerinden de bulaşabilmektedir. Bu yüzden genital siğil tedavisinde cinsel ilişkiye girilmemesi en doğru seçenektir. Genital siğilleriniz, özellikle kadın hastalar için HPV, rahim ağzı kanseri için bir risk faktörüdür. Eğer genital siğilden şüpheleniyorsanız, cinsel birliktelik yaşamadan mutlaka doktora muayene olmalısınız.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/genital-warts/diagnosis-treatment/drc-20355240

Cilli, M., & Kadıoğlu, A. (2021). Genital siğil klavuzu. Türk Üroloji Derneği. Erişim adresi: https://www. uroturk. org. tr/urolojiData/Books/825/genital-sigil-kilavuzu. pdf. Erişim tarihi, 29.