Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma hayat kalitesini oldukça etkileyen, kişilerin sosyal hayatını kısıtlayan ciddi bir sağlık
 problemidir. İdrar kaçırma çeşitleri genelde ani sıkışma hissiyle gelen yetiştiremeden kaçırma ve
 eforla, merdiven çıkma, ağır kaldırma, öksürme gibi eylemlerde oluşabilen kaçırma tipi olarak ikiye
ayrılabilir.

Bazı kişilerde bu iki tip beraber görülebilir. Ayrıca mesanenin çalışmamasından veya
önündeki bir tıkayıcı neden bağlı olarak da mesanenin aşırı gerilmesinden dolayı taşma şeklinde idrar
kaçırma da olabilir.

Egzersiz, öksürük, ağır kaldırma gibi nedenlerle oluşan idrar kaçırma özellikle birkaç defa normal
yoldan doğum yapan kadınlarda sık görülebilen bir problemdir.

Erkeklerde ise daha çok prostat
kanseri nedeniyle yapılan radikal prostatektomi ameliyatından sonra görülür. İlk etapta pelvik taban
kaslarını güçlendirici egzersizler, ilaç tedavileri denenir ancak başarısız olan hastalarda cerrahi
gerekebilir.

Kadınlarda stresle oluşan idrar kaçırmada genelde vajinadan mesanenin altına yerleştirilen bir yama
ile idrar kaçırmanın önüne geçilebilir. Genelde bel altı bölgesinin uyuşturulması yeterli olabilmektedir,
 ortalama 45 – 60 dakika süren ve etkinliği yüksek bir ameliyattır.

Genelde bir gece hastanede takip
edilir, ertesi sabah mesaneye yerleştirilen idrar sondası çekilerek hastanın idrarını rahat yapıp 
yapmadığı gözlenerek taburcu edilir.

Çok nadiren ciddi kanamalar oluşturabilecek sorunlar
gözlenebilir, uzun dönemde bazen yamanın mesane içerisine uzanımı da görülebilen sorunlardan
 birisidir. Bu nedenle uzun dönem üroloji hekiminin önerileri doğrultusunda kontrollerin yapılması
 gerekir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Nedir?

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybolarak idrarın istem dışı damlalar halinde veya daha yoğun olarak dışarı atılmasına denmektedir.

Kadınlarda herhangi bir yaşta başlayabildiği gibi, gebelik, doğum veya menopoz sonrası da daha belirgin ortaya çıktığı görülmektedir. İdrar kaçırmaya tıp inkontinans olarak isimlendirir. Temelde bu problem kadınların bir hastalığı olarak daha yaygın görülür.

İdrar kaçırma demek için belli bir miktar ölçümü bulunmamaktadır çünkü hijyenik pet kullanmak zorunda olmasına rağmen bunu büyük bir problem olarak görmeyen kadınların yanında, damlama şeklinde ve seyrek idrar kaçırmalarını bile büyük bir problem olarak karşılayacak insanlar bulunmaktadır.

İdrar kaçırma problemleri karşısında ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı durumlarda cerrahi müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Problemin kaynağı ve idrar kaçırmanın boyutu değerlendirilerek hasta için en uygun ameliyat tekniği uygulanmaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda herhangi bir yaşta başlayabildiği gibi, gebelik, doğum veya menopoz sonrası da daha belirgin ortaya çıktığı görülmektedir.

Temelde bu problem kadınların bir hastalığı olarak daha yaygın görülür. İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybolarak idrarın istem dışı damlalar halinde veya daha yoğun olarak dışarı atılmasına denmektedir.

İdrar kaçırma demek için belli bir miktar ölçümü bulunmamaktadır çünkü hijyenik pet kullanmak zorunda olmasına rağmen bunu büyük bir problem olarak görmeyen kadınların yanında, damlama şeklinde ve seyrek idrar kaçırmalarını bile büyük bir problem olarak karşılayacak insanlar toplumda bulunmaktadır.

İdrar kaçırma problemleri karşısında ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı durumlarda cerrahi müdahalelerin yapılması gerekmektedir. 

İzmir’de Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybolarak idrarın istem dışı damlalar halinde veya daha yoğun olarak dışarı atılmasına denmektedir. Kadınlarda herhangi bir yaşta başlayabildiği gibi, gebelik, doğum veya menopoz sonrası da daha belirgin ortaya çıktığı görülmektedir.

İdrar kaçırmaya tıp inkontinans olarak isimlendirir. Temelde bu problem kadınların bir hastalığı olarak daha yaygın görülür.

İdrar kaçırma demek için belli bir miktar ölçümü bulunmamaktadır çünkü hijyenik pet kullanmak zorunda olmasına rağmen bunu büyük bir problem olarak görmeyen kadınların yanında, damlama şeklinde ve seyrek idrar kaçırmalarını bile büyük bir problem olarak karşılayacak insanlar bulunmaktadır. 

İzmir’de kadınlarda idrar kaçırma fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

 

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadınlarda İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

Aşırı sıvı alımı azaltılarak sıvı alım dengesi oluşturulmalıdır. Akşam saatlerinde sulu meyve ve sebze tüketiminden uzak durulmalıdır.

Aşırı kafeinli, asitli, baharatlı yiyecek ve içecekler, aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Fiziksel aktivite artırılmalı, kilo vermeyi destekleyecek şeklide dengeli ve düzenli beslenilmelidir.

Kronik kabızlık ve tuvalete çıkarken zorlanmanın önlenmesi için diyete lifli gıdalar eklenmelidir. Rutin bir tuvalete çıkma programı oluşturulmalı ve şiddetli durumlarda rahatlatıcı tedaviler uygulanmalıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Kadınlarda üretra erkeklere göre daha kısa olduğu için idrar kaçırma daha yaygın olarak görülür. Üretra bazı durumlarda hasar görebilir. Zorlu doğumlar, bebeklerin fazla kilolu doğması ve birden fazla doğum yapmak tetikleyicidir.

Aynı zamanda menopoz döneminde de üretra işlevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Kadınlarda görülen idrar kaçırmanın diğer nedenleri arasında kabızlık, genetik faktörler, ileri yaş, sedanter yaşam tarzı ve aşırı kilo sayılabilir. 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda ürolojik muayene sırasında erkeklerden farklı olarak böbrek ve karın muayenesinden sonra genital muayene sırasında inspeksiyonla önce genital bölge kontrol edilir. Vajinal giriş, labia majora ve minoralar cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmaması açısından incelenir.

Daha sonra vajen dudakları ayrılarak üretra yani idrar yolunun açıklığı kontrol edilir. İdrar yolunun hemen dış çıkış kısmında özellikle ileri yaştaki bayanlarda polipoid yapılar oluşabileceği için sürekli olarak muayeneye gidilmelidir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma İle İlgili Hangi Doktor Gidilmeli?

Kadınlarda idrar kaçırma problemleri üroloji ve kadın doğum uzmanlarının günlük klinik pratiklerinde sıklıkla karşılaştıkları problemlerdir. Yapılacak ürodinamik incelemelerin uygulanması ve yorumlanması üroloji bölümü doktorları tarafından yapılmaktadır.

Bu nedenle idrar kaçıran kadın, kadın doğum polikliniklerine bile başvursa bu hastalığın tanı ve tedavisinde yolu mutlaka ürolojiye düşecektir. Kadınlarda idrar kaçırma hem kişinin sosyal hayatını ciddi bir şekilde etkilemekte hem de hijyenik problemler nedeniyle sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-incontinence/in-depth/urinary-incontinence-surgery/art-20046858