Mesane Botoksu

Mesane Botoksu

Mesane Botoksu, aşırı aktif mesane ve bazı nörojenik nedenli idrar kaçırma sorunlarının
giderilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. İlaç kullanımı ile kabul edilebilir düzeyde fayda elde
edemeyen hastalar için bu yöntem tercih edilebilir.

Kadın ve erkeklerde görülen ortak sorunlardan bir
tanesi olan bu sorunun, yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemesi nedeniyle tedavisine yönelik
uygulamalar yaygın biçimde yapılır.

Mesane taşları, mesane tümörleri, mesane sarkması, Multiple Skleroz, Parkinson, farklı sinir sistemi
rahatsızlıkları ve inme gibi hastalıklar geçirmiş olan kişiler ile prostat büyümesi problemi olan kişilerde
aşırı aktif mesane sorunu yaşanabilir.

Mesane Botoksu, sürekli tuvalete çıkma isteğini azaltmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Ancak bu
noktada, elbette detaylı bir tetkik yapılması gereklidir ve sorunun aşırı aktif mesane problemi
olduğundan emin olmalıdır.

Bu tanı konulduktan sonra, hastanın konforunu sağlamak amacıyla
Mesane Botoksu tedavisi uygulanıp, tuvalete çıkma sıklığı azaltılabilir.

Kozmetik sektöründe uzun zamandır kullanılan botoks, günümüzde Üroloji ve Nöroloji alanlarında da
yaygın biçimde kullanılır. Mesane Botoksu da bu yöntemlerden, Üroloji uzmanlarının başvurduğu bir
uygulamadır.

Mesane kaslarına botoks uygulanması ile mesane kaslarının istemsiz ve sürekli kasılmasının
engellendiği bu yöntem, çoğunlukla başarılı sonuçların alındığı bir uygulamadır.

Uygulama sonrasında
idrar kaçırma gibi sorunların büyük kısmı ortadan kalkarken, uygulama tam etkilerini 4-12 gün
içerisinde göstermeye başlayıp, etkileri 6 ile 12 ay arasında devam eder. Bilinen bir yan etkisi olmayan
uygulamadan verim alınması halinde tekrarlanması mümkündür.

Mesane Botoksu Nedir?

Sık sık idrara çıkma, gece idrar yapma ihtiyacı, tuvalete yetişememe ve diğer benzer durumlarda hayat kalitesini olumsuz etkileyen aktif mesane hastalığı özellikle 30-60 yaşlar arasındaki her üç kadından birinde karşımıza çıkabilecek olan rahatsızlıklardan biridir.

Botoks bir çeşit insana uygulanan zehire benzemektedir. Uygulandığı sinirin bağlı bulunduğu kas grubunda geçici felç etkisi ortaya çıkarır.  Botoks mesane çıkışındaki sfinkter bozukluğu olanlarda, bölgeye enjekte edilerek uygulama işlemi gerçekleşir.

Sistemik yan etkileri son derece düşüktür. Botoks her insanda aynı sonuçları vermeyebilir. Çünkü, her insanın genetik yapısı farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde tanı ve teşhis önemli bir noktada yerini alır.

Mesane Botoksu Nasıl Yapılır?

Normalde mesane kasında idrar gevşemiş bir durumda bulunur ve mesane içinde bu şekilde idrar birikim işlemi gerçekleşir. Mesane içindeki idrar miktarı ve basınç belli bir değer değerin üzerine geldiği zaman mesane kası kasılınca idrara çıkılır.

Aşırı aktif mesane hastalığı olan kişilerde mesanede aşırı kasılmalar meydana gelebilir. Botoks, mesane kası içine enjekte edildiğinde mesane kasının sürekli kasılması engellenir, başka bir deyişle mesane kasında idrara çıkma azalır. Botoks bir çeşit insana uygulanan zehire benzemektedir.

Uygulandığı sinirin bağlı bulunduğu kas grubunda geçici felç etkisi ortaya çıkarır.  Botoks mesane çıkışındaki sfinkter bozukluğu olanlarda, bölgeye enjekte edilerek uygulama işlemi gerçekleşir. Hastalığın tedavisi hastanın yaşam kalitesi için önemlidir.

İzmir’de Mesane Botoksu Fiyatları Ne Kadar?

Sık sık idrara çıkma, gece idrar yapma ihtiyacı, tuvalete yetişememe ve diğer benzer durumlarda  hayat kalitesini olumsuz etkileyen aktif mesane hastalığı özellikle 30-60 yaşlar arasındaki her üç kadından birinde karşımıza çıkabilecek olan rahatsızlıklardan biridir.

Botoks bir çeşit insana uygulanan zehire benzemektedir. Uygulandığı sinirin bağlı bulunduğu kas grubunda geçici felç etkisi ortaya çıkarır.  Botoks mesane çıkışındaki sfinkter bozukluğu olanlarda, bölgeye enjekte edilerek uygulama işlemi gerçekleşir. Sistemik yan etkileri son derece düşüktür.

İzmir’de mesane botoksu fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Mesane Botoksu Ne İşe Yarar?

Aşırı aktif mesane sendromunun tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri veyahut ilaçla tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ise cerrahi operasyonlar tercih edilmektedir. En sık uygulanan cerrahi yöntemlerden biri Mesane Botoksu uygulamasıdır.

Mesane Botoksu, mesanenin içerisine botulinum toksin enjekte edilmesiyle yapılan uygulamaya denmektedir. Mesanenin duvarına enjekte edilen toksin ile aşırı aktif mesaneye sebep olan sinir aktivitelerinin azaltılması hedeflenmektedir. Mesaneye botoks uygulaması yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

Mesane Botoksu Kimlere Yapılır?

Yaklaşık olarak kadınlarda %17 ve erkeklerde %3-11 oranında gözlemlenen idrar kaçırma problemi, toplum genelinde sıklıkla karşılaşılmakla birlikte bireylerin yaşamını önemli düzeyde olumsuz etkileyen bir sorundur.

Mesane rahatsızlıklarına bağlı olarak sıklıkla gözlenen semptomlar ise; sık idrar yapma, aniden gelişen tuvalete (idrara) çıkma ihtiyacı, geceleri uykudan uyanarak idrara çıkma gereksinimi ve buna bağlı uyku düzensizliği, idrar kaçırma biçiminde sıralanmaktadır. Bu gibi durumlarda mesane botoksu uygulanmaktadır.

Mesaneye Botoks Nasıl Yapılır?

Mesane botoksu sık tercih edilen bir rahatsızlıktır. Uygulaması da çok zor değildir. Mesane içerisine botoks uygulaması sistoskopi dediğimiz endoskopik işlem ile beraber hafif bir anestezi altında yapılmakta olan bir işlemdir.

Bu endoskopik yöntem ile birlikte mesaneye girildikten sonra işlemin tekniğe uygun olarak gerekli yerlere hastaya göre belirlenen sayıda ve dozda ilaç uygulaması özel iğnelerle beraberinde yapılmaktadır. İşlem oldukça kısa sürmektedir.

Kaynakça:

https://brisbaneurologyclinic.com.au/procedures-we-perform/bladder-botox