İzmir Prostata Botoks Enjeksiyonu

İzmir Prostata Botoks Enjeksiyonu

Prostat büyümesi erkeklerde idrar yollarını ciddi şekilde etkileyen kimi durumlarda yaşam konforuna
etkileri nedeniyle evden dışarı çıkmayı dahi imkansız hale getirebilen bir sağlık sorunudur. Prostat
kanserleri dışında, iyi huylu prostat büyümelerinin tedavisinde ise yeni nesil teknikler kullanılabilir.

Bunlardan bir tanesi, prostat botoks enjeksiyonu yöntemidir. Bu yöntem ile prostata uygulanan
sabitleyici bileşen hem büyümeyi kısıtlamak hem de prostatın idrar yollarını bloke etmesini
engellemek için etkili bir yöntem olarak kabul edilir.

Prostat büyümesi tedavisi için öncelikli olarak kullanılan genel geçer yöntemlerin yanında prostat
botoks enjeksiyonu yöntemi kullanılabilir.

Cerrahi müdahaleden önce bir seçenek olarak da bu
yöntem tercih edilebilir. Yan etkileri olmaması ve kolay uygulanabilir olması, cerrahi seçeneğinden
önce tercih edilme sıklığını bir ölçüde artırır.

Prostat botoks enjeksiyonu, lokal anestezikler kullanılarak mesane kontrolünün yapıldığı bölgeye bir
araç vasıtasıyla sokulan iğneden enjeksiyon yapılması uygulamasıdır.

Prostat dokusuna doğrudan
enjekte edilen botoks, birkaç gün içerisinde etkinliğini göstermeye başlar. Hastanın enjeksiyon
sonrasında idrara çıkma sıklığının azalması ve huzursuzluk hissinin ortadan kalkması beklenir. Bu
etkinin devam etme süresi net olmamakla birlikte 12 aya kadar uzayabilir.

Üroloji uzmanları tarafından yapılan prostat botoks enjeksiyonu, hastalığın düzenli izlenmesi
gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Doktorunuza belirtilen periyotlarda kontrol olmalı ve düzenli takip
altında olmalısınız. Doktor kontrollerini bu süreç sonrasında da sürdürmek, oldukça büyük önem arz
eder.

İzmir Prostata Botoks Enjeksiyonu Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi botoks tedavisi, prostatın büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Prostat botoks enjeksiyonu tedavisi bu problemin giderilmesinde uygulanır. 

Prostat büyümesine bağlı işeme zorluğu bulunan hastalarda da büyük oranda başarılı sonuçlar göstermektedir. Botoks, doku içine uygulandığında kas tonunu daha az hale getirmekte ve hücrelerde kontrollü hücre ölümüne sebebiyet vermektedir. Böylece idrar yolundaki baskı da azaltılmaktadır.

Botoks, sinirsel iletinin kasta kasılma oluşturmasını ortadan kaldırmaktadır. Botoks her insanda aynı sonuçları vermeyebilir. Çünkü, her insanın genetik yapısı farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde tanı ve teşhis önemli bir noktada yerini alır.

İzmir Prostat Botoks Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Prostata botoks enjeksiyonu hasta açısından uygulanması kolay bir tedavi yöntemidir. Lokal anestezi ile işlem gerçekleştirilmektedir.

Prostat büyüklüğü ile prostatın durumu araştırıldıktan sonra tedaviye geçilir. Uygun hastalar yatırıldıktan sonra makat bölgesi anestezik jel sıkılarak hissizleştirildikten sonra işlem gerçekleştirilmektedir. Sonra hazırlanan karışım ince bir iğne ile prostatın idrar kanalına yakın bölgesine enjekte edilir.

Prostat botoks enjeksiyonu tedavisi bu problemin giderilmesinde uygulanır.  Prostat büyümesine bağlı işeme zorluğu bulunan hastalarda da büyük oranda başarılı sonuçlar göstermektedir.

Botoks, doku içine uygulandığında kas tonunu daha az hale getirmekte ve hücrelerde kontrollü hücre ölümüne sebebiyet vermektedir. Böylece idrar yolundaki baskı da azaltılmaktadır. Botoks, sinirsel iletinin kasta kasılma oluşturmasını ortadan kaldırmaktadır. 

İzmir’de Prostat Hastalıklarında Botoks Enjeksiyonu Fiyatları Ne Kadar?

İyi huylu prostat büyümesi botoks tedavisi, prostatın büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Prostat botoks  enjeksiyonu tedavisi bu problemin giderilmesinde uygulanır. 

Prostat büyümesine bağlı işeme zorluğu bulunan hastalarda da büyük oranda başarılı sonuçlar göstermektedir. Botoks, doku içine uygulandığında kas tonunu daha az hale getirmekte ve hücrelerde kontrollü hücre ölümüne sebebiyet vermektedir.

Böylece idrar yolundaki baskı da azaltılmaktadır. Botoks, sinirsel iletinin kasta kasılma oluşturmasını ortadan kaldırmaktadır. Botoks her insanda aynı sonuçları vermeyebilir. Çünkü, her insanın genetik yapısı farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde tanı ve teşhis önemli bir noktada yerini alır.

İzmir’de prostat botoks enjeksiyonu tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat Tedavisi İçin İğne Nasıl Yapılır?

Bu tedavi yönteminde makattan yapılan transrektal ultrason eşliğinde prostat bezi içerisine makattan ya da bacak arasında bulunan perine bölgesinden ince bir iğne ile girilerek her iki prostat lobuna ilaç enjeksiyonu yapılmaktadır.

Genellikle 3-4 seans uygulanmakta olan bir tedavidir. Bu sayede, medikal tedaviye yeterli düzeyde yanıt alınamamış kronik prostatit olgularında yüksek başarı kazanılmaktadır. Genel olarak yüksek başarı veren bir yöntemdir ve hastalarda sık sık tercih edilmektedir.

Kaynakça:

https://www.health.harvard.edu/blog/botox-for-bph-20090929105