İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

Şok dalda tedavisi, teknolojik bir tedavi yöntemi olmakla birlikte, birçok sağlık sorununun ilaçsız ve
ameliyatsız tedavi edilebilmesine imkan veren bir tedavi bileşenidir. Ses dalgalarının vücuda
gönderilerek tedavi amaçlı kullanılması kastedilir.

Geçmişte dalga sistemleri, tıbbi görüntüleme için
kullanılmaktayken günümüzde, Üroloji, Ortopedi ve Fizik Tedavi alanlarında sıkça kullanılır.
Erkeklerde erektil disfonksiyonun giderilmesine yönelik olarak da bu tedavi yönteminin kullanılması
söz konusu olabilmektedir.

Ürolojide Şok Dalga Tedavisi (ESWL) yöntemi, böbrek taşlarının kırılmasında yaygın biçimde kullanılır.
Taş kütlelerine yoğun şok dalgaları göndererek, ilgili frekansta sadece taşları kırmaya yönelik etki
 sağlayabilen bu yöntemle, böbrek taşları gibi oldukça ciddi yangıya sebep olabilen sorunlar
giderilebilir.

Ayrıca Ortopedide, kasların rahatlatılması ve eklemlerin ve bağlı dokuların tedavi edilmesinde bu
yöntem kullanılır.

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) yöntemi, bir cerrahi uygulama olmayıp, herhangi bir ek müdahale
gerektirmez.

Üroloji uzmanı veya ilgili branşın uzmanının araç hakkında deneyim sahibi olması
uygulamanın gerçekleştirilmesi için yeterlidir. Ancak hastanın, kalp ve damar hastalıkları bakımından
değerlendirilmesi ve anksiyete durumunun dikkate alınması gerekir.

Böbrek taşlarının kırılmasının yanı sıra, erkeklerin ereksiyon problemlerine yönelik tedavi olarak da
Şok Dalga Tedavisi (ESWT) kullanılır.

Tedavi bileşenlerinden bir tanesi, damarların harekete
geçirilmesi olduğundan, penis damar ve sinirlerin uyarılması ile ereksiyon problemlerinin giderilmesi,
tedavi bileşenlerinden bir tanesidir. Tabii bunun için hastanın sorununun tam olarak saptanması
gerekir.

Uzman hekim tarafından yapılacak değerlendirme neticesinde hastanın, belirttiğimiz sağlık
sorunlarına yönelik Şok Dalga Tedavisi (ESWT) hizmeti alıp alamayacağına karar verilebilir.

İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nedir?

Şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarından elde edilen enerjinin özel bir cihaz sayesinde uygulama bölgesine verilmesi olarak açıklanmaktadır.

Sertleşme sorununda ise; penisin farklı bölgelerinde damar oluşumlarını desteklemek amacıyla bu yöntem kullanılarak rahatsızlık giderilmeye çalışılır.

Ereksiyona engel olan bölgelerde yeni damar oluşumları şok dalga tedavisi ile desteklenmekte ve kalıcı bir şekilde iyileşme uygulanan bölgede iyileşme sağlanmaktadır. Tedavi sürecinde hastanede yatışa gerek kalmamakta hasta herhangi bir acı hissetmemektedir.

Bu tedavide penisin farklı noktalarına yeni damar oluşumunu desteklemek ve iktidarsızlık konusunda kalıcı düzelme sağlayabilmek hedeflenir.

Her biri yaklaşık olarak 20 dakika süren toplam 6 seanstan oluşan bu tedavide 5 farklı noktada toplam 1500 civarı şok dalgası uygulanmak suretiyle tedavi gerçekleştirilir.

İzmir Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nasıl Yapılır?

Şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarından elde edilen enerjinin özel bir cihaz sayesinde uygulama bölgesine verilmesi olarak açıklanmaktadır. Sertleşme sorununda ise; penisin farklı bölgelerinde damar oluşumlarını desteklemek amacıyla bu yöntem kullanılarak rahatsızlık giderilmeye çalışılır.

Ereksiyona engel olan bölgelerde yeni damar oluşumları şok dalga tedavisi ile desteklenmekte ve kalıcı bir şekilde iyileşme uygulanan bölgede iyileşme sağlanmaktadır.

Tedavi sürecinde hastanede yatışa gerek kalmamakta hasta herhangi bir acı hissetmemektedir. Bu tedavide penisin farklı noktalarına yeni damar oluşumunu desteklemek ve iktidarsızlık konusunda kalıcı düzelme sağlayabilmek hedeflenir. Bu şekilde problemin giderilmesi mümkün olmaktadır.

İzmir’de Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Fiyatları Ne Kadar?

Şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarından elde edilen enerjinin özel bir cihaz sayesinde uygulama bölgesine verilmesi olarak açıklanmaktadır. Sertleşme sorununda ise; penisin farklı bölgelerinde damar oluşumlarını desteklemek amacıyla bu yöntem kullanılarak rahatsızlık giderilmeye çalışılır.

Ereksiyona engel olan bölgelerde yeni damar oluşumları şok dalga tedavisi ile desteklenmekte ve kalıcı bir şekilde iyileşme uygulanan bölgede iyileşme sağlanmaktadır. Tedavi sürecinde hastanede yatışa gerek kalmamakta hasta herhangi bir acı hissetmemektedir.

İzmir’de şok dalga tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Şok Dalga Tedavisi Ne Zaman Etki Eder?

Şok dalga tedavisi, özel bir aplikatör ile basınç dalgalarının kas, tendon ya da kemikteki hedef bölgeye aktarılması işlemidir. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bu yöntem, ereksiyon (sertleşme) bozuklukları için en etkili tedavilerden bir tanesidir.

Hastalar bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğunu bilmeli ve alanında uzman bir doktora muayene olmalıdırlar. Şok dalga tedavisinin etkilerinin tamamen kendini göstermesi haftada bir uygulama ile yaklaşık altı hafta sürmektedir.

Şok Dalga Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Bu tedavi, basınç dalgalarının kas, tendon ya da kemikteki hedef bölgeye aktarılması işlemidir. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Ereksiyon bozuklukları için en etkili tedavilerden bir tanesidir. Tedavi 5-7 gün arasında sürmektedir ve seanslar hastalığın durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Her hastalık aynı sayıda seansta tedavi edilmemektedir. Şok dalga tedavisi çok kısa sürelidir. 5-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanmakta olan bir tedavidir. 

ESWT Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?

Tedavinin sonuç verme süreci hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda ilk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde iyileşmeler görülebilmektedir. Ancak iyileşme süreci genel olarak ilk seanstan ortalama bir ay kadar sonra başlamaktadır.

Kalıcı iyileşme için ise yaklaşık olarak 8 ile 12 hafta arası bir süre beklenmektedir. Erkeklerin % 80’i tedaviden olumlu sonuç almaktadır. Dolayısıyla da oldukça sık tercih edilen bir tedavi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Şok Dalga Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Hastanın penisine uygulanan şok dalgaları penisin içerisinde bulunan kan damarlarının genişlemesini sağlamaktadır. Böylelikle küçük damarları daha fazla kan taşıyabilir hale getirmekte olan bir tedavi yöntemidir. Kısaca; ereksiyonun gerçekleşmesini ve idamesini sağlayan kan miktarını arttırmaktadır.

Böylelikle de damarsal kaynaklı olan ereksiyon problemlerini tedavi etmektedir. Erkeklerin çok büyük bir kısmı tedaviden oldukça olumlu sonuçlar almaktadır. Olumlu sonuç arttıkça da tedavinin tercih edilme yüzdesi de artmaktadır.

ESWT Ne Zaman Kullanılır?

ESWT’nin yaygın kullanım alanları, topuk dikeni, tenisçi ve golfcü dirseği ve kalsifik omuz tendiniti gibi rahatsızlıklardır. Bunların yanı sıra kronik tendon zorlanmaları ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisinde etkili olan girişimsel olmayan bir tedavi biçimidir.

Erkesiyon problemlerinde de sıklıkla kullanılan bir uygulama çeşididir. Penisin içerisinde yer alan damarların genişlemesi ile beraber alana gelen kanı arttırarak ereksiyonu sağlamaktadır. Devam edebilmesi için de olumlu etkileri bulunmaktadır.

ESWT Cihazı Nasıl Çalışır?

ESWT (vücut dışı şok dalga tedavisi) vücut dışında oluşturulan basınç dalgalarının çelik başlı bir aplikatör kullanılması sureti ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

ESWT cihazının içerisinde ultrason dalgalarının yaklaşık 10 katı gücünde ses dalgaları oluşmaktadır. Bu ses dalgaları istenen bölgeye ulaşarak şok etkisi yaratmaktadır. Böylelikle iyileştirilmek istenen rahatsızlık ortadan kalkmaktadır. Pek çok alanda da kullanılan bir cihazdır.

ESWT Kaç Atım?

ESWT vücudun dışında oluşturulan basınç dalgalarının çelik başlı bir aplikatör kullanılarak vücudun istenilen bölgesine uygulanması ile gerçekleşen bir tedavidir. Ultrason dalgalarından on kat daha güçlü olduğu bilinmektedir. ESWT uygulaması için belirlenmiş bir standart bulunmamaktadır.

Araştırmalarda uygulanmış dozlar 0.03-0.18 mJ/mm2 aralığında, atım sayısı ise 500-2000 arasında değişim göstermektedir. Bu seviyeler kişiden kişiye değişim göstermektedir. İstenen verim arttıkça da atım sayısı artmaktadır.

Kaynakça:

https://www.physiotherapymatters.co.uk/blog/extracorporeal-shockwave-therapy-eswt