İzmir Sünnet

İzmir Sünnet

Sünnet işlemi penisin üzerini kaplayan ve içerisinde pislik ve salgı birikme ihtimali olan ve düzenli
temizlenmemesi durumunda enfeksiyona neden olabilecek sünnet derisi olarak adlandırılan kısmın
alınması olarak nitelendirilebilir.

Cerrahi operasyona başlamadan önce bölgesel anestezi uygulanır
ve penis hissizleştirilir daha sonra sterilize edilerek alınacak olan parçanın yapışıklıkları açılıp uygun
kesme noktaları işaretlenir veya belirlenir.

Cerrahi kesiciler olan bistüri veya makas ile işaretli olan
penis ucunu kapatan parça kesilir ve kalan kısım kanama kontrolü sağlamak amacı ile tercihen
kendisi eriyen iplikler ile dikilir.

Müdahale sonrası genelde sargıya gerek olmaz. 48 saat sonra banyoya girilebilir. Doktorun
yönergeleri ve hastanın istekleri doğrultusunda ilk birkaç gün ağrı kesici takviyesi alınabilir.

Penis 
ucunda anormal olmayan boyutlarda şişme gözlemlenebilir. 2 ile 3 hafta içerisinde penis normal
görünümüne kavuşur.

Risksiz bir uygulama gibi görünse de ciddi bir cerrahi işlemdir ve işin uzmanı
hekimler tarafından yapılmalıdır. Az da olsa sünnet sonrasında tekrar müdahale gerektirebilecek
kanamalar olabilmektedir.

Sünnet yapılacak en uygun yaş ile ilgili çeşitli tartışmalar vardır ancak net bir görüş birliği yoktur.
Yapılacak anestezi yöntemi çocuğun yaşına göre ayarlanmalıdır.

Lokal anestezi ile yapılan işlem
sırasında ağrı olasılığı düşük olmakla beraber korku vs gibi nedenlerle çocuklarda huzursuzluk
olabilmekte ve bu da işlemi yapan cerrahın işini zorlaştıracağı için bu risk yüksek olan çocuklarda
 sedasyon ile (hafif uyutularak) bu işlemin yapılması daha uygundur.

Sünnet Nedir?

Penis derisinin ucunun alınarak penis ucunun açığa çıkarılma işlemine sünnet işlemi denilmektedir. Basit bir işlem gibi görünen sünnetin ciddiye alınması gereken bir operasyon olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.

Bu yüzden sünneti muhakkak bu alanda uzman olan, sünnet eğitimi almış bir üroloji uzmanına yaptırmak gerekmektedir.

Yanlış sünnet yapımı ileride önemli sorunlara neden olabilmektedir. Genellikle küçük yaşlarda tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedenlerde çocuklarda iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Sünnet önemli bir işlem olması nedeniyle farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Sünnet teknikleri şunlardır.

Dorsal slit, gomco yöntemi, giyotin metodu, plastibell yöntemi, çift insizyon tekniği gibi teknikler kullanılmaktadır. Duruma göre farklı yöntemler uygulanarak işlemler gerçekleştirilir. Kısa süred iyileşme sağlanmaktadır.

Sünnet Nasıl Yapılır?

Penisin ucunu örten deri parçasının cerrahi bir yöntem ile alınması işlemine sünnet denir. İlk bakışta kolay gibi görünse de ciddi bir işlem olarak karşımıza çıkar. Uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yanlış sünnet yapımı ileride önemli sorunlara neden olabilmektedir.

Genellikle küçük yaşlarda tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedenlerde çocuklarda iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesinden bu neden le de daha az problemle karşılaşılmasından kaynaklanmaktadır. Sünnet önemli bir işlem olması nedeniyle farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Sünnet teknikleri arasında dorsal slit, gomco yöntemi, giyotin metodu, plastibell yöntemi, çift insizyon tekniği gibi farklı yöntemleri bulunmaktadır. Duruma göre farklı yöntemler uygulanarak işlemler gerçekleştirilir. Kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır. Hastanın bakımı büyük bir önem taşır.

İzmir’de Sünnet Fiyatları Ne Kadar?

Penis derisinin ucunun alınarak penis ucunun açığa çıkarılma işlemine sünnet işlemi denilmektedir. Basit bir işlem gibi görünen sünnetin ciddiye alınması gereken bir operasyon olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.

Bu yüzden sünneti muhakkak bu alanda uzman olan, sünnet eğitimi almış bir üroloji uzmanına yaptırmak gerekmektedir. Yanlış sünnet yapımı ileride önemli sorunlara neden olabilmektedir.

Genellikle küçük yaşlarda tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedenlerde çocuklarda iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

İzmir’de sünnet fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Sünnet Olmak Neden Gerekli?

Sünnet olmak özellikle bizim çocuklarımıza kesin yaptırdığımız bir işlemdir. Günümüzde sünnet olmanın pek çok faydası bulunmuştur. Dolayısıyla da sünnet olmak artık bir gereklilik haline gelmiştir. Sünnet olmak, penis kanseri olasılığını ciddi seviyelerde azaltmaktadır.

Sünnetli bir bireyin partnerinin rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının az olduğu bilimsel olarak kanıtlamış bir bilgidir. Yine idrar yolu enfeksiyonlarından korunmakta önemli rol oynayan bir uygulamadır. 

Sünnet Olma Yaşı Kaç Olmalı?

Sünnet işlemi, doğumum gerçekleşmesinden itibaren her yaşta yapılabilmekte olan bir işlemdir. Ancak ameliyathane koşullarında ve cerrahi prensiplere uyularak gerçekleştirilmesi gerekmekte olan bir uygulamadır. Aksi halde kişilere ve çocuklara sıkıntı çıkartabilmektedir.

Her yaşta uygulanabilen bir işlem olsa dahi 2 ile 4 yaş arasındaki erkek çocuklarda ise sünnet önerilmeyen bir operasyondur. Sünnet işlemini ya iki yaşından küçükken ya da dört yaşını bitirdikten sonra yapmak, çocuk için çok iyidir.

Sünnet Olmak Cinsel Zevki Azaltır Mı?

Sünnet olmak ile cinsel zevk arasında bağ kuran pek çok kişi günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Bunun üzerine çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araştırmacılar deneyler sonucunda sünnetli ve sünnetsiz penisler arasında hassasiyet açısından hiçbir fark olmadığını görmüşlerdir.

Yani sünnetin his kaybına yol açmadığını kanıtlamışlardır. Bazı araştırmalar sonucunda da; sünnet yolu ila penis ucu derisinin kaybının cinsel zevk üzerinde çok az dahi olsa olumsuz etkisi olmadığı kanıtlanmıştır.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/circumcision/about/pac-20393550