Testis Tümörü Ameliyatı

Testis Tümörü Ameliyatı

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi testis kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Eğer
testiste bir kitle tespit edilirse aksi tespit edilene kadar bu testis kanseri olarak düşünülmeli ve ona
yönelik tanısal işlemler yapılmalıdır.

Testiste bulunan tümör tespit edildikten sonra yayıldığı bölge
gözlemlenir. Hastaların çok büyük bir kısmında tümör yalnızca bir testistedir.

Testis tümörü
ameliyatı bölgesel (yalnızca bel altı) veya genel anestezi altındaki hastanın kasık bölgesine bir kesi
yapılarak (yaklaşık 4 ile 6 cm arası) tümör olan testisin alınması işlemidir. Tümörün tipine ve
evresine göre hastanın kemoterapi ve radyoterapi (ışın) tedavisi alması gerekebilir.

Bazen tümör
karın içindeki büyük damarların çevresindeki lenf bezlerine de yayılabilir ve kemoterapi ile bu
kitlelerde istenen küçülme sağlanamazsa buradaki kitlelerin de patolojik inceleme için çıkarılması
gerekebilir. Retroperitoneal lenf nodu diseksiyonu olarak bilinen ameliyatlar ile açık veya kapalı bir
biçimde yapılabilir.

Testis tümörü tamamen alınabilen ve iyileşme gösteren nadir tümör çeşitlerindendir. Ancak bazı
komplikasyonlar görülebilir ve tümör alınamamışsa ameliyat sonrası süreçte kemoterapi
uygulanması gerekebilmektedir.

Kozmetik bozukluğa hem testisin yokluğu hem de kasıktaki kesi
sebep olur ancak alınan testis yerine protez testis koyulabilmektedir. Yara izinin iyileşmesi de çok
uzun değildir ve kalıcı iz bırakmaz. Ameliyat sonrası en çok merak edilenlerden birisi de çocuk
sahibi olunup olunamayacağıdır.

Bu sorunun cevabı ise eğer bir testisiniz alınmışsa diğer testisiniz
ile çocuk sahibi olabilmeniz mümkündür ancak ameliyat sonrasında kullanılan kanser öldürücü
 ilaçlar (kemoterapi) kısırlık yapabilir.

Bundan dolayı testis tümörü tanısı alan hastalara eğer ilerde
çocuk isteği varsa mutlaka ameliyat öncesi sperm dondurma işlemi önerilmelidir. Ameliyat
 sonrasında gerekebilecek ek tedaviler için doktorunuz ile sağlıklı iletişim kurmanız oldukça büyük
önem arz eder.

Testis Tümörü Ameliyatı Nedir?

Testis torbası içinde yer alan, sağ ve sol olmak üzere iki parçadan oluşan testisler, erkek üreme hücreleri olan spermlerin üretildiği yer olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda, erkeklik hormonu olan testosteronu da üreten testis, erkek üreme sisteminin en önemli parçalarından biri olarak vücudumuzda yerini alır.

Testiküler kanser olarak da adlandırılmakta olan testis kanseri ise penisin alt bölümünde bulunan testislerde karşımıza çıkan bir kanser çeşididir.

Genel olarak genç erkeklerde daha sık görülen bu kanser türü bazı durumlarda tek testiste, bazı durumlarda ise iki testiste birden bulunabilme riskine sahiptir. Bu yüzden tümörler temizlenerek hastalık tedavi edilmektedir. Önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Testis Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkeklerin üreme organlarında ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Testis torbası içinde yer alan, sağ ve sol olmak üzere iki parçadan oluşan testisler, erkek üreme hücreleri olan spermlerin üretildiği yer olarak karşımıza çıkar.

Aynı zamanda, erkeklik hormonu olan testosteronu da üreten testis, erkek üreme sisteminin en önemli parçalarından biri olarak vücudumuzda yerini alır. Testiküler kanser olarak da adlandırılmakta olan testis kanseri ise penisin alt bölümünde bulunan testislerde karşımıza çıkan bir kanser çeşididir.

Genel olarak genç erkeklerde daha sık görülen bu kanser türü bazı durumlarda tek testiste, bazı durumlarda ise iki testiste birden bulunabilme riskine sahiptir. Bu yüzden tümörler temizlenerek hastalık tedavi edilmektedir. 

İzmir’de Testis Tümörü Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Testis torbası içinde yer alan, sağ ve sol olmak üzere iki parçadan oluşan testisler, erkek üreme hücreleri olan spermlerin üretildiği yer olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda, erkeklik hormonu olan testosteronu da üreten testis, erkek üreme sisteminin en önemli parçalarından biri olarak vücudumuzda yerini alır.

Testiküler kanser olarak da adlandırılmakta olan testis kanseri ise penisin alt bölümünde bulunan testislerde karşımıza çıkan bir kanser çeşididir.

Genel olarak genç erkeklerde daha sık görülen bu kanser türü bazı durumlarda tek testiste, bazı durumlarda ise iki testiste birden bulunabilme riskine sahiptir. Bu yüzden hızlı bir şekilde tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

İzmir’de testis tümörü ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Testis Tümörü Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Testis tümörü ameliyatı için gerekli tıbbi hazırlıklar yapıldıktan sonra hastalar hastaneye yatırılıp aynı gün ameliyatlarını olmaktadır. Bu ameliyat 15 ya da 20 dakika süren bir ameliyat olup genel Anestezi ya da bölgesel anestezi ile uygulanabilmektedir.

Genel olarak aynı gün içerisinde hastalar evlerine gönderilmektedir. Ameliyat süresi oldukça kısa olup beklenmeyen ya da istenmeyen bir durum gerçekleşmez ise kolay biçimde halledilecek bir ameliyat çeşididir.

Testis Tümörü Tanısı Nasıl Konur?

Testis tümörü durup dururken ortaya çıkan bir durum değildir. Testis tümörlerine tanı koyma konusunda en sık kullanılan görüntüleme yöntemi skrotal ultrason cihazıdır. Skrotal ultrasonun tanı koymada duyarlılığı hemen hemen %100 seviyelerindedir.

Ultrason ile testiste kitle saptanmasının ardından mutlaka bazı tümör belirteçlerinin kan seviyelerini kontrol etmek gerekmektedir. Bu sayede tümör hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak mümkün olacaktır. Tedavi de buna göre planlanacaktır.

Testis Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Testis kanseri tüm organ tümörleri incelendiğinde aralarında tedaviye en iyi yanıt veren tümör çeşididir. Tedaviye başlandığı zaman cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi tek başına ya da kombin bir biçimde uygulanmaktadır.

Fakat tedavinin ilk basamağı cerrahi olarak tümörden etkilenen testisin hastanın vücudundan çıkarılmasıdır. Bu işlemi genelde ek tedaviler olan; radyoterapi, kemoterapi izlemektedir. Böylelikle vücutta bulunan tümörlü doku temizlenerek hasta sağlığına kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

Testis Tümörü Kanser Midir?

Asıl olarak tümör kelimesi, bulunduğu kitlenin kötü huylu olduğunu yani kansere dönme ihtimalinin yüksek olduğunu bize anlatmaktadır. Testis tümörlerinin erkek kanserleri içerisinde çok önemli bir yeri bulunmaktadır.

Tüm erkek tümörlerinin yaklaşık %1’ini oluşturan bu hastalık 20 ile 35 yaş arasındaki erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Testis tümörleri genel olarak tek taraflı olarak görülmektedir. Ancak bazı hastalarda çift taraflı olarak da görüldüğü gözlemlenmiştir.

Kaynakça:

https://www.cancer.org/cancer/testicular-cancer/treating/surgery.html