Vazektomi

Vazektomi

Vaz deferens olarak isimlendirilen sperm kanalları testislerdeki spermleri taşıyan çok ince, içerisinde boşluk olan boru şeklinde yapılardır. Çocuk istemi olmayan erkeklerde bu sperm kanalları bağlanarak (vazektomi) doğum kontrol yöntemi sağlanabilir.

Ameliyat klasik şeklinde bir kesi yapılarak yapılabileceği gibi no scalping de denilen bistürisiz veya neştersiz olarak da yapılabilmektedir. İkinci yöntemin avantajı, işlemin daha kısa sürmesi, lokal anestezi altında yapılması, daha az ağrı duyulması ve en önemlisi dikiş atılmamasıdır.

Neştersiz vazektomide önce lokal anestezi ile skrotal deri ve sperm kanalları uyuşturulur. Daha sonra her iki taraftaki vaz deferensler bulunarak bağlanır ve böylece sperm akışı engellenmiş olur.

Yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. Dikiş atılmadığı için hasta işlem sonrası evine dönebilir ve bir iki gün istirahat sonrası günlük hayatına dönebilir.

Vazektomi ile ilgili bilinen bazı yanlışlar vardır. Vazektomi sırasında erkeklik cinsel fonksiyonlar kesinlikle etkilenmez ve hastalar sertleşme sorunu yaşamazlar. Ayrıca vazektomi sonrası kuru boşalma olacağını düşünenler vardır ancak bu da yanlış bir bilgidir.

Meni içerisinde sadece sperm yoktur, hatta spermler meninin çok az bir kısmını oluşturur. Meniyi oluşturan asıl bileşenler seminal vezikül ve prostat gibi erkeklik bezlerinde gelen sıvılardır ve bunlara müdahale edilmediği için kişinin yine menisi gelir ancak içerisinde sperm bulunmaz.

Ameliyat sonrası az da olsa ağrı, kanamaya bağlı şişme görülebilir. Uzun dönemde bağlanan vaz deferens uçlarının tekrar birleşme ihtimaline karşı menide sperm görülme ihtimali olabilir bu nedenle ara ara spermogram kontrolü ile menide sperm olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır.

Vazektomi Nedir?

Vazektomi, oldukça yüksek bir güvenliğe ve etkinliğe sahip olan doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bazı yerlerde en çok yapılan ameliyatlarda ilk sırada yer almaktadır. 

Bu işlem sedasyon, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir ancak işlem süresi ve etkinliği düşünüldüğünde günlük pratikte genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır.  Kullanılacak genel anestezinin tipi ve şekli cerrah tarafından tüm kontrolleri sağladıktan sonra belirlenir. 

Cerrah tüm sürece karar verdikten sonra gerekli işlemleri uygulama aşamasına geçmektedir. Yaklaşık 10 veya 15 dakika süren ameliyat sırasında erkeğin hayaları üzerindeki deri hissizleştirilir. Buradan açılan delikle tohum kanallarına girilir. Bu sayede ulaşılan tohum kanalları bağlanarak kesilir ve işlem bitirilmiş olur.

Vazektomi Nasıl Yapılır?

Vazektomi, doğum kontrol yöntemlerindendir. Bazı yerlerde en çok yapılan işlemlerde ilk sırada yer almaktadır.  Bu işlem sedasyon, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir ancak işlem süresi ve etkinliği düşünüldüğünde günlük pratikte genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. 

Kullanılacak genel anestezinin tipi ve şekli cerrah tarafından tüm kontrolleri sağladıktan sonra belirlenir.  Cerrah tüm sürece karar verdikten sonra gerekli işlemleri uygulama aşamasına geçmektedir.

Yaklaşık 10 veya 20 dakika süren ameliyat sırasında erkeğin hayaları üzerindeki deri hissizleştirilir. Buradan açılan delikle tohum kanallarına girilir. Bu sayede ulaşılan tohum kanalları bağlanarak kesilir ve işlem tamamlanmış olur. 

İzmir’de Vazektomi Fiyatları Ne Kadar?

Vazektomi, oldukça yüksek bir güvenliğe ve etkinliğe sahip olan doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bazı yerlerde en çok yapılan ameliyatlarda ilk sırada yer almaktadır. 

Bu işlem sedasyon, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir ancak işlem süresi ve etkinliği düşünüldüğünde günlük pratikte genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. 

Kullanılacak genel anestezinin tipi ve şekli cerrah tarafından tüm kontrolleri sağladıktan sonra belirlenir.  Cerrah tüm sürece karar verdikten sonra gerekli işlemleri uygulama aşamasına geçmektedir.

İzmir’de vazektomi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Vazektomi Geri Alınabilir Mi?

Vazektomi yönteminin geri dönüşü teorik olarak mümkündür. Ancak iş pratiğe geldiği zaman geri dönüşüm oldukça problemli bir durumdur. Aslında uygulamanın kişiye göre en dezavantajlı yönü budur. Çünkü geri dönüşüm oranı hemen hemen yüzde elli civarındadır.

Bu işlemin yapılışı kolay olsa da geri döndürülmesi konusunda alanında uzman, mikrocerrahi alanında kendini geliştirmiş doktorlar tarafından yapılmaktadır. Operasyon başarılı olsa da 6-12 ay boyunca tekrar tıkanmalar olabilmektedir.

Vazektomi Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Vazektomi sonrası cinsel yaşam da hasta ereksiyon olacak ve orgazm olacaktır. Hasta aynı miktarda bir boşalma yaşasa da semen sıvısı içinde sperm olmayacaktır. Aynı zamanda hormonlar ve cinsel istek değişmemektedir.

Bu işlem ile alakalı tek değişiklik hastanın eşini gebe bırakamayacağıdır. Vazektomi, erkek doğum kontrol yöntemi olarak da açıklanabilir. Semende sperm bulunmaması için cerrahi bir işlem olarak gerçekleştirilen vazektomi ile erkeklerin cinsel yaşamında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Vazektomi Zevki Azaltır Mı?

Vazektomi işlemi sonrasında cinsel ilişkiden alınan zevkte artma ya da herhangi bir azalma olmamaktadır. Bu işlem sonrasında erkeğin hormonal yapısı, cinsel istek durumu, penis sertleşmesi düzeyinde herhangi bir değişiklik olmaz.

Vazektomi işlemi, yalnızca erkeğin semen sıvısında sperm bulunmaması için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işleme erkek doğum kontrol yöntemi de denebilir. Bu işlem sonrası yaşanan cinselliklerde erkek, eşini gebe bırakamaz.

Vazektomi Kimlere Uygulanır?

Türkiye’deki yasalara göre vazektomi yöntemi, bekar erkeklere kendi rızası ile 18 yaşından sonra rahatlıkla yapılabilmektedir. Fakat evli çiftlerde eşinin rızası alınmadan bu işlemin yapılması yasaktır. Bu işlem öncesi kişilerin ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi de gerekir.

Bu işlem sonunda tekrar çocuk sahibi olmak istediklerinde komplike cerrahi müdahaleler geçirilmesi gerekmektedir. Vazektomi sonrası kanalların tekrar bağlanması işlemi yapılmakla beraber başarı şansı da % 50’dir. 

Vazektomi Sonrası Neler Olur?

Vazektomi işlemi sonrası oluşabilecek komplikasyon ihtimali yüzde bir ihtimallidir. Bu cerrahi işlemi olmayı tercih eden kişiler arasından en sık görülen komplikasyonlar, operasyon bölgesinde oluşan kanamalar, enfeksiyon ve de sperm granülomu adı verilen kistik bir yapı oluşmasıdır.

Sperm granülomu, herhangi bir şikayete sebep olmaz. Oluşan enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle kontrol altına alınmaktadır. Yine operasyon bölgesinde oluşan kanamalar ise genellikle pansuman ile durdurulmaktadır.

Kaynakça:

https://www.nhs.uk/conditions/contraception/vasectomy-male-sterilisation/