logo-1

Hidrosel Ameliyatı Fiyatları 2023

Hidrosel Ameliyatı Fiyatları 2023

Hidroseli tanımlamak gerekirse testisi saran zarlar arasında aşırı sıvı birikmesi olarak tanımlanabilir. Karın zarı tam anlamıyla kapanmazsa, küçük bir aralık kalır ise bu durumda  kese içine karında bulunan sıvı girebilecek kadar bağlantı oluşmuş olur, buna kommunike hidrosel denilmektedir ve çocukluk çağında görülür. Şişlik bazen azalır bazen artar. Eğer keseleşmiş karın zarının giriş kısmı geniş ve buradan içeri doğru karın içi organlar girecek olursa da kasık fıtığı denilen durum oluşmuş olur ve cerrahi tedavi ile düzeltilmelidir.

Hidrosel Nasıl Oluşur?

Erkeklerde üç tip hidrosel görülmektedir ;

  • Sıvı  hem testisin etrafında hem de kasık kanalında bulunuyor ise, şişlik pozisyon ile azalıp artıyor ise kommunike hidrosel olarak isimlendirilir ve çocukluk çağında görülür.
  • Testisi saran zarlar içerisinde bulunan sıvının karın boşluğu ile teması yoksa, sıvı torba içinde sadece testis bölgesi ile sınırlı ise testis hidroselidir. Varikosel ameliyatları sonrası, enfeksiyon, testis tümörü, testis travması veya nedeni bilinmeyen nedenlerle oluşan hidrosel testis hidroseli grubuna girer.
  • Kanal içerisinde ya da hemen dışında tıkanması ise kord hidroseli olarak tanımlanır.

Hidroselin Tedavi Süreci Nasıl ?

Hidrosel teşhisi genellikle yenidoğan döneminde yapılmakta olan rutin çocuk kontrollerinde konur. Hidroselin kesin ve en verimli tedavisi cerrahi müdahaledir. Ancak bazen hidrosel kendiliğinden düzelebildiği için ilk 12 aylık döneminde operasyon önerilmez. Sadece testisde ayrı bir partolojiden şüpheleniliyorsa veya beraberinde kasık fıtığı da varsa operasyon daha önce yapılabilir. Ameliyat ile hidrosel kesesinde bulunan sıvı boşaltılır ve ardından kesedeki fazla dokular çıkarılır.

Genellikle erişkinlerde görülen ve sekonder hidrosel olarak tanımlanan hastalığını tedavisi için özel bir zaman aralığı yoktur. Tanı anından itibaren herhangi bir zamanda opere edilebilir.

Hidrosel ameliyatları özel durum yok ise günübirlik olarak yapılabilir. Günübirlik ameliyatlarda hastanı geceyi hastanede geçirmesine gerek görülmez. Ameliyat tarihinden bir gün önce hastanın ameliyat öncesi rutin gözlemleri yapılır. Bunun için hastalar hem işlemi yapacak doktor hem de anestezi uzmanı tarafından görülür, gerekli görülen kan tahlilleri yapılır.

Ameliyat esnasın da  genellikle spinal (bel altı) anestezi uygulanacaktır ancak yine de  hastanın ameliyat günü aç olarak gelmesi gerekir. Açlık süreleri hasta yaşına göre değişiklik gösterdiği için her hasta için farklıdır ve anestezi uzmanının tavsiyesine uyulmalıdır.

Ameliyat günü hasta kendisine belirtilen süre içerisinde aç kalarak hastaneye gelir. İşlem bittikten sonra hasta bir süre yatırılarak gözlenir. Anestezik ilaçların etkisi geçtikten sonra ağız yolu ile beslenir sonra doktor kontrolü yapılır ve hasta durumu iyi ise taburcu edilir.

İzmir Hidrosel Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

İzmir hidrosel ameliyatı fiyatları bu operasyonun yapılacağı hastane ve operasyonu yapacak doktora göre farklılık göstermektedir.  Operasyonun yapılacağı hastanenin sunduğu ayrıcalıklar bu konuda önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hastanenin hizmet kalitesi ve gelişmiş teknolojik ekipmanlarının fiyata doğrudan etki edeceği söylenebilir. Bir diğer önemli unsur olan cerrah seçimi ameliyatın güvenliği açısından önemlidir. Cerrahi bir işlem söz konusu olduğu için doktor seçimi önemli olup ameliyat fiyatına da doğrudan etki etmektedir.

Hidrosel Ameliyatını Devlet Hastanesi Karşılıyor Mu?

Devlet hastanelerinde yeterli ekipman olduğu sürece birçok ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Fakat bazı hastaneler de yeterli ekipman olmadığı için bazı ameliyatları yapılmamaktadır. Randevu sistemi üzerinden ilgili doktora randevu alıp o hastanede ameliyat olup olamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Devlet hastanelerinde sigortalı olan bireylerin ameliyat ücreti ödemesine gerek yoktur. Bu doğrultuda hastanede yeterli ekipman varsa ve doktor deneyimi söz konusu ise ameliyat olabilirsiniz.

Özel Hastanede Hidrosel Ameliyatı Fiyatları

Özel hastanelerde hidrosel ameliyatı fiyatları hastanenin fiyat politikasına göre değişmekle beraber hastanenin sunduğu imkanlarda operasyon fiyatını etkilemektedir. Doktor seçimi bu konuda yine bir diğer etkenlerden birisidir ki cerrahi bir işlem söz konusu olduğunda deneyimli doktor ameliyatın başarılı geçmesini sağlayacaktır. Detaylı bilgi için hastaneye veya ameliyat olmayı planladığınız doktorun ofisine randevu alarak bir görüşme sağlayabilirsiniz.