İzmir Da Vinci ile Robotik Cerrahi

İzmir Da Vinci ile Robotik Cerrahi

İzmir Da Vinci ile Robotik Cerrahi

Da Vinci sistemi, insan elinden çok daha hassas ve milimetreden daha küçük değerlerde operasyon 
kabiliyetine sahip bir donanımdır.

Sistem, 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü kamera ile donatılmış,
 doktorun, en az çıplak gözle görebildiği kadar detaylı resim verebilen bir görüntüleme arabirimine
sahiptir. Robotik Cerrahinin en önemli özelliği olan hareket kabiliyeti özellikleri de Da Vinci sisteminde 
standarttır.

Da vinci robotik sistem üç ana bölümden oluşmaktadır. Birincisi cerrahın oturarak işlem yapmasını
 sağlayan cerrahi konsol, ikincisi hastanın karnının içinde cerrahın hareketlerini birebir kopya ederek
 hareket eden cerrahi kollar ve üçüncüsü de görüntüleme sistemidir.

540 derece dönebilen bir cerrahi uç ile donatılmış makine, laparoskopik cerrahiye benzer şekilde port
 üzerinden giriş yaparak, büyük kesi olmadan cerrahi uygulama yapabilmeyi mümkün kılıyor.

Bu
 sayede, hastanın hem diğer etkenler nedeniyle zarar görmesi ihtimali azaltılırken, hem de iyileşme
 süreci ciddi şekilde kısalıyor.

Da Vinci ile robotik cerrahi, hekimin konforu bakımından birçok avantajı sunuyor. Hekim, uzun süren 
ameliyatlarda oturarak uygulama yapıyor ve bu sayede yorgunluk hissi bir ölçüde ötelenebiliyor.

Bunun yanında robotik cerrahi araçlarında el titremesi riski söz konusu değildir. Sistem, son derece 
hassas ve stabil bir işletme mekanizmasına sahip ve el titremesi gibi bir risk barındırmıyor.

Da Vinci ile Robotik Cerrahi operasyonları, başta üroloji ameliyatları olmak üzere birçok dalda 
yapılabiliyor.

Robotik;

 • Böbrek kanseri ameliyatı,
 • Prostat kanseri ameliyatları,
 • Mesane kanseri
 ameliyatları,
 • Piyeloplasti

ve daha pek çok operasyon türünde bu donanım kullanılabiliyor.

Üroloji 
dışında, genel cerrahi, kalp ve damar cerrahi gibi diğer hassas operasyon alanlarında da robotik cerrahi
 donanımları kullanılabiliyor.

Bugün için dünyada en yağın kullanım alanı ürolojik ameliyatlardır ve özellikle radikal
 prostatektomide nerdeyse altın standart haline gelmiştir.

İzmir Da Vinci ile Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi, ameliyatı gerçekleştiren doktora yüksek hareket kabiliyeti, yüksek oranlarda hassasiyet ve esneklik kazandıran bir güncel kapalı cerrahi bir ameliyat türüdür. Cerrahi operasyon sırasında cerraha robot kollar eşlik etmekte ve daha iyi bir şekilde tedavi sağlanmaktadır.

Ürolojik kanser vakalarında da Vinci robotik cerrahi sisteminin kullanımı oldukça yaygındır. Bu robotik sistemde doktorun ameliyat bölgesini net olarak görmesini sağlayan yüksek çözünürlüklü kameralar kendini göstermektedir.

En güncel teknolojiye sahip robotik cerrahi sistemi olan Da Vinci robotu, insan eliyle ulaşması oldukça zor olan bölgelere kolayca ulaşma fırsatı sunar. Robot kolların titreme engelleyici özelliği sayesinde ameliyat sırasındaki hekimin el titremeleri ortadan kaldırılır.

Da Vinci Robotik Cerrahi ile Hangi Ameliyatlar Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Da Vinci Ile Robotik Cerrahi
Prosedür:
Vücuda yarleştirilen port yaa da trokar ismi verilen borulardan içeriye yerleştirilen kamera ve diğer aletler ile prostat kanseri, mesane kanseri, nefrektomi gibi birçok ameliyatta kullanılabilen bir yöntemdir
Süre:Operasyon tipine bağlı olarak 1-6 Saat
Hastanede Kalma Süresi:Operasyon tipine bağlı olarak 1-10 Gün
Anestezi:Genel
İyileşme Zamanı:1-5 Gün
İşe (Okula) Dönüş:7-30 Gün
Yara İzleri:Evet
Ağrı Süresi:24-72 Saat

Bir tür minimal invaziv cerrahi olan Da Vinci Robotik Cerrahi’de çeşitli operasyonları gerçekleştirmek için robotik teknoloji kullanılmaktadır. Da Vinci Robotik Cerrahi en sık aşağıdaki işlemler için kullanılır:

 • Prostat kanseri için prostatektomi
 • Rahim kanseri ve iyi huylu durumlar için histerektomi
 • Yemek borusu ve mide ameliyatı gibi gastrointestinal cerrahi
 • Mitral kapak onarımı gibi kardiyotorasik cerrahi
 • Parsiyel nefrektomi ve pyeloplasti gibi ürolojik cerrahi
 • Tiroidektomi gibi baş ve boyun cerrahisi.

Histerektomi, miyomektomi, sakrokolpopeksi ve endometriozis gibi jinekolojik işlemlerde de kullanılmaktadır.

Da Vinci robotik cerrahisinin sunduğu yüksek derecede kontrol, beceri ve hassasiyetin bir sonucu olarak, cerrah zor prosedürleri daha az yara izi, daha az rahatsızlık ve daha kısa iyileşme süreleri ile gerçekleştirebilmektedir.

İzmir Da Vinci ile Robotik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Robotik cerrahi “Da Vinci” sistemini kullanarak küçük deliklerden bazı ameliyatların gerçekleştirilmesine yardımcı olan bir tedavi çeşididir.

Klasik ameliyatları izleyen laparoskopik cerrahiden sonra, minimal invaziv cerrahinin yeni adımı olarak hem hastalara hem de cerraha sayısız fayda sağlayan bir teknik olmaktadır. Cerrahi operasyon sırasında cerraha robot kollar eşlik etmekte ve daha iyi bir şekilde hasta tedavi edilir.

Ürolojik kanser vakalarında da Vinci robotik cerrahi sisteminin kullanımı oldukça yaygındır. Bu robotik sistemde doktorun ameliyat bölgesini net olarak görmesini sağlayan yüksek çözünürlüklü kameralar kendini göstermektedir.

Da Vinci robotu, insan eliyle ulaşması oldukça zor olan bölgelere kolayca ulaşma fırsatı sunar. Robot kolların titreme engelleyici özelliği sayesinde ameliyat sırasındaki hekimin el titremeleri ortadan kaldırılır.

Da Vinci ile Robotik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Da Vinci robotik cerrahi sistemi son teknolojik ameliyat sistemlerinden biridir. Laparoskopik cerrahideki iki boyutlu görüntünün aksine üç boyutlu görüntü sağlayarak cerrahın daha büyük konforla operasyonu yapmasını sağlar.
 • Laparoskopik cerrahiye benzer şekilde vücut içerisine 45 adet port ya da trokar olarak isimlendirilen küçük boru şeklindeki yapılar yerleştirilir ve bu borulardan hem kamera hem de cerrrahın operasyonu yapmasını sağlayacak diğer enstrümanlar yerleştirilir.
 • Cerrah konsola oturur ve kameradan aldığı görüntü ile operasyonu oturarak yapar. İçerdeki enstrümanlar cerrahın elinin hareketlerini birebir taklit ederek operasyonun gerçekleştirilmesini sağlar. Cerrahın elinin titremesine bağlı olabilecek sorunların da önüne geçer.
 • Üç boyutlu kamera sayesinde cerrah daha gerçekçi bir görüntü elde eder. 3 boyutlu görüntü sistemi sayesinde, konsol derinlik hissi yüksektir. Yüksek çözünürlüklü kameralarda görüntüler 10 ila 12 kat arasında büyütülebilme özelliğine sahip.
 • Da Vinci robotik cerrahi sisteminde bulunan operasyon konsolları son teknolojik donanıma sahip. 7 kademeli serbest hareket etme özelliği bulunuyor ve robotik enstrümanlar 540 derece dönebilme yeteneğine sahiptir. 
 • Da vinci robotik cerrahi sistemi, hassas özellikleri sayesinde kullanım sırasında el koordinasyonu hissi veriyor. Bilek hareketlerini taklit ediyor. Bu cihaz sayesinde dar, riskli ve derin bölgelere çok rahat bir şekilde müdahale edilebiliyor.
 •  Ameliyat bölgesi bu cihaz sayesinde 3 boyutlu olarak görülebiliyor bu sayede operasyon sırasında yaşanacak sorunlar en aza indirilmiş oluyor. Doktorlar işlem sırasında kamera ve diğer ekipmanları elleri ve ayaklarıyla yönlendiriyor. Cihaz verilen komutları eş zamanlı alarak uyguluyor. Komut – uygulama arası süre sıkıntısı yaşanmıyor.
 • Üroloji, Genel Cerrahi, Kalp Damar Cerrahisi, Kulak Burun Boğaz, Kadın Doğum gibi branşlarda kullanılmakla birlikte dünyada en yaygın kullanım alanı Ürolojik ameliyatlardır
 • _ Üroloji alanında en yaygın kullanım alanı prostat kanseri nedeniyle yapılan radikal prostatektomi olmakla birlikte, radikal sistektomi, radikal nefrektomi, parsiyel nefrektomi, üretero pelvik bileşke darlığı gibi birçok operasyonda da kullanılmaktadır. 
 • Da vinci ile operasyonun avantajları arasında daha az kanama, daha az ağrı, daha kısa hastanede kalış süresi, radikal prostatektomi ameliyatında damar ve sinir paketinin daha iyi korunmasına olanak vermesi ve böylece sertleşme sorunu riskinin azaltılması gibi avantajları sayılabilir.
 • Anesteziye bağlı riskler oluşabileceği gibi, bağırsak ve damar yaralanması gibi komplikasyonlar her cerrahide oluğu gibi bu cerrahide de görülebilir.

İzmir’de Da Vinci ile Robotik Cerrahi Fiyatları Ne Kadar?

Robotik cerrahi, ameliyatı gerçekleştiren doktora yüksek hareket kabiliyeti, yüksek oranlarda hassasiyet ve esneklik kazandıran bir güncel kapalı cerrahi bir ameliyat türüdür. Cerrahi operasyon sırasında cerraha robot kollar eşlik etmekte ve daha iyi bir şekilde tedavi sağlanmaktadır. 

Ürolojik kanser vakalarında da Vinci robotik cerrahi sisteminin kullanımı oldukça yaygındır. Bu robotik sistemde doktorun ameliyat bölgesini net olarak görmesini sağlayan yüksek çözünürlüklü kameralar kendini göstermektedir.

En güncel teknolojiye sahip robotik cerrahi sistemi olan da Vinci robotu, insan eliyle ulaşması oldukça zor olan bölgelere kolayca ulaşma fırsatı sunar. Robot kolların titreme engelleyici özelliği sayesinde ameliyat sırasındaki hekimin el titremeleri ortadan kaldırılır. 

İzmir’de da Vinci ile robotik cerrahi fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Da Vinci Robotu Hangi Ülkenin?

Da Vinci robotu, robotik cerrahide kullanılmakta olan bir cihazdır. Robotik cerrahi; NASA Araştırma Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, sanal gerçeklik sistemini inceleyen mekanik mühendisler ve ABD Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi Araştırma Merkezi’nde çalışan robot teknolojisi uzmanları tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Genel olarak kanserli hücreler üzerinde kullanılmaktadır. Hastada bulunan kanserli doku ve çevre dokunun alınmasında kullanılan bir cihazdır. Amerika’da bulunmuş ve tüm dünya ülkelerine yayılmış olan bir cihazdır.

Kaynakça :

Kural, A. R., & Atuğ, F. (2010). Ürolojide robotik cerrahi uygulamaları.