İzmir HoLEP Prostat Ameliyatı

HoLEP Prostat Ameliyatı

İzmir HoLEP Prostat Ameliyatı

HoLEP Prostat Ameliyatı, temelde kapalı prostat ameliyatı yöntemidir. Açılımı “Holmium Laser 
Enucleation of Prostate” olup bunun da anlamı lazer kullanılarak büyümüş olan prostat
 adenomunun yani iç dokusunun kapsülünden ayrılarak çıkartılmasıdır.

Bu uygulama her boyutta 
prostat büyümesi tedavisinde yaygın ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Küçük prostatlara
uygulanabildiği gibi 80 gram ve bunun üzeri boyutlardaki prostat büyümeleri durumlarında da açık 
ameliyata alternatif olması bakımından son yıllarda popülerliği giderek artan bir yöntemdir.

Bu 
ameliyatta Holmium lazer kullanılmakla birlikte yine prostat ameliyatlarında kullanılabilen farklı
 lazer türleri de vardır.

HoLEP prostat ameliyatının diğer bütün ameliyatlarda olduğu gibi anesteziye bağlı olarak bazı
 riskleri bulunmaktadır. Bu riskleri en aza indirebilmek için ameliyat öncesinde cerrah ve anestezi
 uzmanının görüşlerinin alınarak ameliyata uygunluk tespitinin yapılması önemlidir.

Aynı zamanda
 kanamalı bir ameliyat söz konusu olduğu için cerrah ve ekibin de deneyimi oldukça önemlidir
. Çünkü bu sayede ameliyat süresi kısalarak risk en aza inmiş olur.

HoLEP Prostat Ameliyatı Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ileri lazer teknolojisinin kullanıldığı güncel bir operasyondur. Prostat dokusunun tamamını temizleyip dışarı alabilen ve faydası büyük bir işlemdir. HoLEP prostat ameliyatı gereken herkes için uygulanabilir bir yöntem olmaktadır.

HoLEP tekniğinin bazı avantajları olmakla birlikte diğer yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda daha güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Genel olarak ameliyattan sonraki günde hastanın sondasını çıkarır ve taburcu edilir.

Ancak yaşı ilerlemiş ve daha büyük hastalıkları olan hastalarda bir gün daha izlenip sorunsuz şekilde taburcu edilmektedir. Bu şekilde hasta en iyi şekilde tedavi edilmekte ve hasta kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Hastalarımız, ameliyattan 2-3 ay gibi bir süre sonra normal hayatlarına dönebilmektedirler.

İzmir HoLEP Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:HoLEP Prostat Ameliyatı
Prosedür:
Kapalı olarak kamera ile girilerek prostatın büyüyen kısmı lazeryöntemi ile çıkarılır
Süre:1 Saat
Hastanede Kalma Süresi:1 Gün
Anestezi:Spinal anestezi
İyileşme Zamanı:2-3 Gün
İşe (Okula) Dönüş:7-10 Gün
Yara İzleri:Hayır
Ağrı Süresi:24- 48 Saat

İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan prostat hastalıkları, erkeklerin hayat kalitesini düşüren bir durum olarak karşımıza çıkar. İdrar yapmayı zorlaştıran bir sorun olan iyi huylu prostat büyümesi hayat standartlarını büyük derecede etkiler. 

Bu hastalığın tedavisinde HoLEP yöntemi kullanılır. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ileri lazer teknolojisinin kullanıldığı güncel bir operasyondur. Prostat dokusunun tamamını temizleyip dışarı alabilen ve faydası büyük bir işlemdir.

HoLEP prostat ameliyatı gereken herkes için uygulanabilir bir yöntem olmaktadır. HoLEP tekniğinin bazı avantajları olmakla birlikte diğer yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda daha güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. 

Ameliyat çok uzun sürmez ve 
ameliyat sonrası idrar yapma kolaylığı ve sterilizasyon için takılmış olan sondanın ortalama 1 ile 2
 gün içinde çıkartılması beklenir.

Prostat muayenesi, idrar akım hızı testi, ultrasonografisi, idrar tahlili, kan testi (PSA) ve eğer
 doktorun istediği farklı testler mevcutsa bu testler yapılarak ameliyat için onay verilir. Ancak
 anestezi sonucunda çıkabilecek riskler harici ameliyat oldukça düşük risklidir.

Bu ameliyattan sonra
 hassas bölge olması sebebi ile hasta darbelerden, ağır kaldırmaktan, kabız kalmaktan kaçınmalı
 ve en önemlisi doktorun yönergelerine uymalıdır. Hastalar ameliyattan kısa süre sonra normal
 hayatlarına tamamen dönebilirler.

HoLEP Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Büyümüş bir prostatı (BPH) tedavi etmek için HoLEP (Prostatın Holmiyum Lazer Enükleasyonu) adı verilen minimal invaziv bir cerrahi prosedür kullanılır. HoLEP’in aşağıdakiler dahil çeşitli avantajları vardır:

 1. Prostatın Transüretral Rezeksiyonu (TURP) gibi geleneksel cerrahiye kıyasla daha az invaziv
 2. Ayakta tedavi prosedürü olarak yapılabildiği için daha hızlı iyileşme ve daha kısa hastanede kalış süresi
 3. Daha düşük kanama ve transfüzyon riski
 4. Cinsel işlevi korumada daha yüksek başarı oranı
 5. Birincil tedaviye benzer sonuçlara sahip olma eğiliminde olan düşük yeniden tedavi oranı
 6. İşlem sırasında minimum kan kaybı
 7. Geleneksel TURP’nin kaldırabileceğinden daha büyük prostat boyutu için kullanılabilir

HoLEP Prostat Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • HoLEP prostat ameliyatı, Prostatın Holmium Lazer Enükleasyonu anlamına gelir. 
 • Uygulanan yöntem klasik yöntemle aynıdır ve idrar kanalından girilerek kapalı olarak gerçekleştirilen bir ameliyattır
 • Teknik, geleneksel cerrahi tedavilerden biraz farklıdır ve faydaları, bıçak yerine lazer enerjisi kullanılmasıdır.
 • HoLEP prostat ameliyatı,  minimal invaziv bir prosedür olması ve daha az kanamaya yol açması ile ön plana çıkarılabilir.
 • Eski tarz tedavilere kıyasla holmium lazer enükleasyonunun birincil yararı, büyük prostatı olanlarda da kapalı ameliyat ile prostat çıkarılarak hastayı açık ameliyattan korumasıdır. Bu, açık prosedürlerle oluşturulan bir kesi ile alt karın bölgesindeki çevredeki organlar veya dokular için daha az risk olduğu anlamına gelir.
 • HoLEP prostat ameliyatından sonra bir hastaya bakmanın en iyi yolu, sıvı alımının düzenlenmesi, kabız kalmaması ve pelvik taban egzersiz ihtiyacının göz ardı edilmemesidir. 
 • Egzersizler, ameliyat sonrası önemli bir gerekliliktir: Fiziksel aktiviteye başlamadan önce sağlık uzmanınız tarafından onaylanana kadar beklenildiğinden emin olunmalıdır.
 • Bu egzersizler aynı zamanda bağırsak ve mesane için de önemlidir ve buna dönük olmalıdır.
 • İzmir HoLEP prostat ameliyat süresi kişiden kişiye değişebilir. Operasyon prostatın boyutuna göre 1 ila 2 saat sürebilir.
 • HoLEP prostat ameliyatı sonrası hastalar herhangi bir komplikasyon gelişmediği müddetçe 1 ila 2 gün arasında taburcu olurlar. Hastaya ameliyat sonrası sonda takılmaktadır. Sondanın çıkartılması ise hastanın hastaneden çıkış süreci ile aynıdır.
 • Operasyon sonrası idrar kaçırma hastalarda çok fazla görülen bir komplikasyon değildir ancak olduğu takdirde hekimin önerilerine uyulmalıdır.
 • HoLEP prostat ameliyatının ardından iyileşme süresi içindeki cinsel birleşme gerçekleşmemelidir. Bu süre hekiminizin kararı doğrultusunda belirlenecektir ancak nadiren birkaç haftayı bulabilir.

HoLEP ameliyatından sonra idrar kaçırma olur mu?

Bazı hastalarda ameliyattan sonra idrar kaçırma görülebilir. İdrar kaçırma oranları çeşitli yayınlarda farklılık göstermekle beraber özellikle ilk üç ayda %10-15 oranlarında görülebilmektedir, sonrasında kaçırma oranları azalmakta ve %1-1.5 düzeylerine inmektedir.

İdrar kaçırma aniden idrar yapma isteği ve beraberinde kaçırmanın eşlik ettiği aciliyet (urge) kaçırması olabileceği gibi, öksürük, ağır kaldırma gibi eforla oluşan tipte de (stres) olabilir. Eksternal sfinkter yetmezliğine bağlı inkontinans yaşlı hastalarda, diyabetiklerde veya büyük prostatlı hastalarda daha sık görülür. İdrar kaçırması olan çoğu hastada zamanla kaçırma düzelmekte, Çok az vakada inkontinans 2-3 aydan fazla devam eder.

Bu dönemde Kegel gibi pelvik taban egzersizleri ve bazı ilaç tedavileri ile destek olunmaktadır. Pelvik taban rehabilitasyon egzersizlerinin yapılması, dış sfinkter tonusunun güçlenip düzelmesini ve stres inkontinansın kaybolmasını kolaylaştırır.

İzmir’de HoLEP Prostat Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

İzmir’de HoLEP prostat ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Holep Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Holep ameliyatının fiyatı her ameliyat da olduğu kimi belirli özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Bu özelliklere; hastanın durumu, ameliyatın yapıldığı şehir veya hastane, ameliyatı yapan uzmanın tecrübesi gibi detaylar örnek verilebilmektedir. Ameliyatın devlet hastanesinde veya özel hastanede yapılmasına göre de fiyatta değişiklik sağlanmaktadır. Dolayısıyla bu ameliyat için net bir fiyat ya da fiyat aralığı vermek mümkün değildir. Fiyatı öğrenmek isteyen hastaların ameliyat olmak istedikleri hastaneyle iletişime geçmesi gerekmektedir.

Holep Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Holep ameliyatı bilindiği gibi çok basit olan bir işlem değildir. Büyük ve iyi huylu prostatlarda kullanılan bir yöntemdir. Ortalama olarak ameliyat süresi bir saat civarında gezmektedir. Ancak bazı durumlarda prostat çok büyük olmadığında ya da ameliyat anında herhangi bir problem oluşmadığında ameliyat süresi kısalabilmektedir. Bunun aksine prostat büyüdüğünde ya da ameliyat anında beklenmeyen durumlar yaşandığında ameliyat süresi uzamaktadır ve duruma göre de değişmektedir.

Holep Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ya da belden aşağısı uyuşturularak yapılmakta olan bir ameliyat çeşididir. İdrar kanalından kameralı özel aletlerle girilerek işleme başlanmaktadır. Ciddi anlamda büyüyen prostat dokusu dikkatli bir biçimde lazer ile kapsülden ayrıştırılmaktadır. Sonrasında da parçalar mesanenin içine atılmaktadır. Mesane içine atılan prostat dokusu başka bir alet yardımıyla yani morselatör ile parçalanıp vakumlanarak vücut dışına alınmaktadır. Böylelikle ameliyat işlemi sona ermiş olacaktır.

Holep Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Holep ameliyatı, iyi huylu prostat büyümesi olan ve cerrahi girişim gerektiren tüm hastalara uygulanabilen bir yöntemdir çeşididir. Holep ameliyatı için prostat büyüklüğü kısıtlaması bulunmamaktadır. Her boyutta prostat bu yöntemle endoskopik yani kapalı olarak tedavi edilebilmektedir. Dolayısıyla kişiler, doktorları ile iletişimde olarak bu ameliyatı isteme ihtimali bulunmaktadır. Tüm prostatlar için kullanılabilir olsa da büyük prostatlarda daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Kaynakça :

Gazel, E., & Tunç, L. BPH Tedavisinde HoLEP.