HoLEP Prostat Ameliyatı

HoLEP Prostat Ameliyatı

HoLEP Prostat Ameliyatı, temelde kapalı prostat ameliyatı yöntemidir. Açılımı “Holmium Laser
Enucleation of Prostate” olup bunun da anlamı lazer kullanılarak büyümüş olan prostat
adenomunun yani iç dokusunun kapsülünden ayrılarak çıkartılmasıdır.

Bu uygulama her boyutta
prostat büyümesi tedavisinde yaygın ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Küçük prostatlara
uygulanabildiği gibi 80 gram ve bunun üzeri boyutlardaki prostat büyümeleri durumlarında da açık
ameliyata alternatif olması bakımından son yıllarda popülerliği giderek artan bir yöntemdir.

Bu 
ameliyatta Holmium lazer kullanılmakla birlikte yine prostat ameliyatlarında kullanılabilen farklı
lazer türleri de vardır.

HoLEP prostat ameliyatının diğer bütün ameliyatlarda olduğu gibi anesteziye bağlı olarak bazı
riskleri bulunmaktadır. Bu riskleri en aza indirebilmek için ameliyat öncesinde cerrah ve anestezi
uzmanının görüşlerinin alınarak ameliyata uygunluk tespitinin yapılması önemlidir.

Aynı zamanda
kanamalı bir ameliyat söz konusu olduğu için cerrah ve ekibin de deneyimi oldukça önemlidir
çünkü bu sayede ameliyat süresi kısalarak risk en aza inmiş olur.

Ameliyat çok uzun sürmez ve
ameliyat sonrası idrar yapma kolaylığı ve sterilizasyon için takılmış olan sondanın ortalama 1 ile 2
gün içinde çıkartılması beklenir.

Prostat muayenesi, idrar akım hızı testi, ultrasonografisi, idrar tahlili, kan testi (PSA) ve eğer
doktorun istediği farklı testler mevcutsa bu testler yapılarak ameliyat için onay verilir ancak
anestezi sonucunda çıkabilecek riskler harici ameliyat oldukça düşük risklidir.

Bu ameliyattan sonra
hassas bölge olması sebebi ile hasta darbelerden, ağır kaldırmaktan, kabız kalmaktan kaçınmalı
ancak en önemlisi doktorun yönergelerine uymalıdır. Hastalar ameliyattan kısa süre sonra normal
hayatlarına tamamen dönebilirler.

HoLEP Prostat Ameliyatı Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ileri lazer teknolojisinin kullanıldığı güncel bir operasyondur.  Prostat dokusunun tamamını temizleyip dışarı alabilen ve faydası büyük bir işlemdir. HoLEP, prostat ameliyatı gereken herkes için uygulanabilir bir yöntem olmaktadır.

HoLEP tekniğinin bazı avantajları olmakla birlikte diğer yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda daha güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Genel olarak ameliyattan sonraki günde hastanın sondasını çıkarır ve taburcu edilir.

Ancak yaşı ilerlemiş ve daha büyük hastalıkları olan hastalarda bir gün daha izlenip sorunsuz şekilde taburcu edilmektedir. Bu şekilde hasta en iyi şekilde tedavi edilmekte ve hasta kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Hastalarımız, ameliyattan 2-3 ay gibi bir süre sonra normal hayatlarına dönebilmektedirler.

HoLEP Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan prostat hastalıkları, erkeklerin hayat kalitesini düşüren bir durum olarak karşımıza çıkar. İdrar yapmayı zorlaştıran bir sorun olan iyi huylu prostat büyümesi hayat standartlarını büyük derecede etkiler. 

Bu hastalığın tedavisinde HoLEP yöntemi kullanılır. İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ileri lazer teknolojisinin kullanıldığı güncel bir operasyondur.  Prostat dokusunun tamamını temizleyip dışarı alabilen ve faydası büyük bir işlemdir.

HoLEP, prostat ameliyatı gereken herkes için uygulanabilir bir yöntem olmaktadır. HoLEP tekniğinin bazı avantajları olmakla birlikte diğer yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda daha güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Genel olarak ameliyattan sonraki günde hastanın sondasını çıkarır ve taburcu edilir.

İzmir’de HoLEP Prostat Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

İyi huylu prostat büyümesi tedavisi ileri lazer teknolojisinin kullanıldığı güncel bir operasyondur.  Prostat dokusunun tamamını temizleyip dışarı alabilen ve faydası büyük bir işlemdir. HoLEP, prostat ameliyatı gereken herkes için uygulanabilir bir yöntem olmaktadır.

HoLEP tekniğinin bazı avantajları olmakla birlikte diğer yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda daha güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır.

Genel olarak ameliyattan sonraki günde hastanın sondasını çıkarır ve taburcu edilir. Ancak yaşı ilerlemiş ve daha büyük hastalıkları olan hastalarda bir gün daha izlenip sorunsuz şekilde taburcu edilmektedir.

İzmir’de hoLEP prostat ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Holep Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Holep ameliyatının fiyatı her ameliyat da olduğu kimi belirli özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Bu özelliklere; hastanın durumu, ameliyatın yapıldığı şehir veya hastane, ameliyatı yapan uzmanın tecrübesi gibi detaylar örnek verilebilmektedir.

Ameliyatın devlet hastanesinde veya özel hastanede yapılmasına göre de fiyatta değişiklik sağlanmaktadır. Dolayısıyla bu ameliyat için net bir fiyat ya da fiyat aralığı vermek mümkün değildir. Fiyatı öğrenmek isteyen hastaların ameliyat olmak istedikleri hastaneyle iletişime geçmesi gerekmektedir.

Holep Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Holep ameliyatı bilindiği gibi çok basit olan bir işlem değildir. Büyük ve iyi huylu prostatlarda kullanılan bir yöntemdir. Ortalama olarak ameliyat süresi bir saat civarında gezmektedir.

Ancak bazı durumlarda prostat çok büyük olmadığında ya da ameliyat anında herhangi bir problem oluşmadığında ameliyat süresi kısalabilmektedir. Bunun aksine prostat büyüdüğünde ya da ameliyat anında beklenmeyen durumlar yaşandığında ameliyat süresi uzamaktadır ve duruma göre de değişmektedir.

Holep Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ya da belden aşağısı uyuşturularak yapılmakta olan bir ameliyat çeşididir. İdrar kanalından kameralı özel aletlerle girilerek işleme başlanmaktadır. Ciddi anlamda büyüyen prostat dokusu dikkatli bir biçimde lazer ile kapsülden ayrıştırılmaktadır.

Sonrasında da parçalar mesanenin içine atılmaktadır. Mesane içine atılan prostat dokusu başka bir alet yardımıyla yani morselatör ile parçalanıp vakumlanarak vücut dışına alınmaktadır. Böylelikle ameliyat işlemi sona ermiş olacaktır.

Holep Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Holep ameliyatı, iyi huylu prostat büyümesi olan ve cerrahi girişim gerektiren tüm hastalara uygulanabilen bir yöntemdir çeşididir. Holep ameliyatı için prostat büyüklüğü kısıtlaması bulunmamaktadır. Her boyutta prostat bu yöntemle endoskopik yani kapalı olarak tedavi edilebilmektedir.

Dolayısıyla kişiler, doktorları ile iletişimde olarak bu ameliyatı isteme ihtimali bulunmaktadır. Tüm prostatlar için kullanılabilir olsa da büyük prostatlarda daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/holmium-laser-prostate-surgery/about/pac-20384871