İzmir İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

İzmir İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş testis, testislerin normal inişini tamamlayamayarak yukarda kalmasına verilen isimdir.
 Ameliyat için çocuğun altıncı ayını doldurması beklenmeli ama bir yaşından önce de ameliyat
 edilmelidir.

Cerrahi müdahale olarak testis, skrotal keseye indirilerek derinin altına yerleştirilir.
 Bazı durumlarda iki seans şeklinde uygulanabilmektedir. Hastanın oral alımı ameliyattan en az 6
 saat önce kesilir. İnmemiş testis ameliyatı hazırlığı genel olarak fıtık ameliyatlarında olduğu gibidir.

Başarı oranı
 oldukça yüksek olan bu ameliyatta inmemişin testisin konumuna göre kesi yerine karar verilip 2 ile 
3 santimetrelik bir kesi açılarak testisin inmesine sebep olacak dokular temizlenip testisin keseye
 yerleştirilmesi olarak anlatılabilir.

Özellikle ileri yaşlarda yapılan ameliyatlar sırasında testis normalden çok küçük olarak
 değerlendirilirse kanser riskine karşı alınması gerekebilmektedir. Süre olarak günübirlik yani hem 
ameliyat süresi hem de taburcu süresi oldukça kısa bir ameliyat türüdür.

Testis bazen daha geride 
torbaya ulaşamayacak bir konumda olabilir. Bu durumda karın bölgesine açılacak bir kesi ile testisi
torbaya indirmek mümkündür ancak testis bu kısmın da daha gerisinde ise karın içersine
 laparoskopik olarak bakılarak oluşmuş testis bulunarak eğer küçülme görülmezse serbest hale
 getirilip testis torbasına getirmek de mümkündür.

Ameliyat sonrasında da oral yolla besin verilmez. Gerekli takviyeler damar yolu ile yapılır ve genelde
 aynı gün içersinde taburcu edilir. Ameliyat sonrasında bazı komplikasyonlar meydana gelebilir.

Erken dönemlerde testis torbasında gözle görülür bir şişme ve morarma görülebilir ancak bunun
 için endişelenmemek gerekir çünkü bu komplikasyonlar yapılan müdahale gereği normaldir ve
 geçicidir. Ancak aksi olan her durumda doktorunuz ile iletişime geçmek mantıklı olacaktır.

İzmir İnmemiş Testis Ameliyatı Nedir?

Tedavi Detayları
Operasyon:İnmemiş Testis Ameliyatı
Prosedür:
Skrotal keseye inmeyen testisler keseye indirilerek keseye sabitlenir
Süre:1-1.5 Saat
Hastanede Kalma Süresi:1 Gün
Anestezi:Genel anestezi
İyileşme Zamanı:2-3 Gün
İşe (Okula) Dönüş:5-7 Gün
Yara İzleri:Evet
Ağrı Süresi:24-48 Saat

Testisin inişi sürecinde meydana gelen problemler sonucu testis, iniş yolu boyunca herhangi bir noktada kalabilir.

Erkeklik hormonu ve sperm üretiminden sorumlu organ olan testis, bebeklerin yaklaşık yüzde dörtlük kısmında doğumda yerinde bulunmaz. Bu hastaların büyük bir kısmında 3 ay dolmadan testis yerine inmektedir. Bu hastalık için iki yöntem uygulanır.

Açık orşiopeksi, kasık üzerinde geniş kesiler açılarak testis bulunur ve çevre dokusundan serbestleştirilerek skrotumun bulunduğu yere konulur.

İkinci yöntem kapalı (laparoskopik) orşiopeksidir. Laparoskopik yani kapalı inmemiş testis ameliyatında öncelikle hastanın kasık bölgesine küçük bir kesik açılır.

Özel tüpler aracılığıyla testis tespit edilip testisi asılı tutan atardamar çevre dokulardan arındırılarak gerginleştirilmektedir. Ardından skrotum üzerinden açılan ikinci bir kesik aracılığıyla testis bulunduğu yerde sabit bırakılır. İnmemiş testis tedavisinde genellikle kapalı cerrahi tekniği tercih edilir. 

İnmemiş Testis Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Testisler normalde doğum öncesi skrotum olarak isimlendirilen skrotal keseye inmiş olmalıdır. Kesenin sıcaklığı vücudun iç sıcaklığından daha düşüktür ve bu da testisin canlılığı ve fonksiyonları açısından önemlidir. 
 • Doğum sonrası testisler aşağıya inebilir ve bu nedenle erken operasyon yapılmayıp bir süre izlenmesi gerekir, ancak 6 aya kadar inmemiş testisler için operasyon düşünülmelidir ve özellikle kalıcı hasar oluşmaması için çocuk bir yaşını geçmeden operasyon yapılmalıdır. 
 • İnmemiş testisli hastalarda normal kişilere göre artmış bir testis kanseri riski mevcuttur ancak yapılacak erken tedavi ile bu riskler önemli ölçüde azaltılır 
 • İnmemiş testisler ameliyatla düzeltilebilir. İnmemiş testis, testisin skrotumdaki normal yerine ulaşmadığında ortaya çıkar.
 • İnmemiş testis ile karıştırılabilecek diğer durumlar için ayırıcı tanı net yapılmalıdır. 
 • Bu doğal durumu düzeltmek ve söz konusu testisin düzgün gelişmesini sağlamak adına yapılan prosedüre inmemiş testis ameliyatı denir.
 • İnmemiş testis cerrahisinde kasıkta küçük bir kesi yapılarak ve yapışıklıkların gevşetilmesi ve testislerin skrotuma indirilmesi ve o bölgeye sabitlenerek tekrar yukarıya kaçması amaçlanır. 
 • Bu hastalar için bazı cerrahi seçenekler mevcuttur. Vakaların %95’inden fazlasında tatmin edici sonucu olan ve testis fonksiyonunu koruyan bir prosedür olan orşiopeksi bunlardan biridir.
 • İnmemiş testise erken teşhis çok önemlidir. Bebeklik çağında fark edilen bu durum için müdahale son derece kritiktir. Testisler bazen karın içerisinde kalabilir veya anne karnında iken ters dönerek kanlanması bozulur ve küçülerek kaybolabilir. Bazen de testisler normal izlemesi gereken yolun dışarısına çıkarak farklı bölgede bulunabilir. Bu ayırıcı tanılar net olarak yapılmalıdır.  
 • Bazı bebeklerde testislerin inmesi doğumdan sonraki ilk 6 aya kadar uzar ama aksi bir durum oluşursa müdahale edilmesi gerekmektedir. 
 • İzmir inmemiş testis ameliyatı bu sebeple, 6 ay ile 1 sene içinde olmalıdır. Tedavi bebeklerde, en geç 2 yaşında yapılması gerekir.
 • Testis ameliyatı kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama 30 dakika ile bir saat arasında sürmektedir. Hasta ameliyattan 34 saat sonra veya ertesi gün taburcu edilir.
 • İnmemiş testis, sorunu çözülmezse kısırlığa neden olabilir. Bunun yanı sıra hayatı tehdit edici sorunlara da neden olabilir. Torbada bulunmayan bir yumurtadan ileri yaşlarda kanser gelişme riski fazladır. 
 • Ayrıca indirilmeyen testislerde kanserin teşhis zordur. Tedavisi de teşhisi kadar zorlaşmaktadır.
 • İnmemiş testis ameliyatında iyileşme süreci 7 ila 10 gün arasında değişmektedir. Operasyon sonrası hastalığın tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.
 • İnmemiş testis ameliyatını Üroloji veya Çocuk Ürolojisi doktorları yapmaktadır. İnmemiş testis ameliyatının her ameliyatta olduğu gibi bazı riskleri vardır. Bu risklerden biri operasyon sırasında sperm kanalının kesilmesidir. Bir diğer risk ise testisi besleyen ana atar damarın zarar görmesi olabilir. 

İnmemiş Testis Ameliyatı Gecikirse Ne Olur?

İnmemiş testisin alınması ameliyatı (kriptorşidizm) ertelenirse, testisin alınması daha zor olabilir ve testis kanseri veya doğurganlık sorunları riski artabilir. Skrotal keseye inmemiş bir testis, inmemiş testis olarak adlandırılır. Ameliyat genellikle düzeltmek için kullanılır.

Tedavi edilmeyen inmemiş testisler, testis torsiyonu gibi testislere kalıcı hasar verebilecek ve doğurganlığı bozabilecek ciddi komplikasyonlara neden olabilir. 

Testis kanseri, inmemiş testislerin buna daha yatkın olması nedeniyle ameliyatın ertelenmesiyle daha olası hale getirilen başka bir durumdur. Ayrıca kozmetik bir sorun olabilir. Tedavi seçeneklerini tartışmak ve herhangi bir endişeyi gidermek için mümkün olan en kısa sürede bir pediatrik üroloğa görünmek çok önemlidir.

İzmir’de İnmemiş Testis Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Testisin inişi sürecinde meydana gelen problemler sonucu testis, iniş yolu boyunca herhangi bir noktada kalabilir. Erkeklik hormonu ve sperm üretiminden sorumlu organ olan testis, bebeklerin yaklaşık yüzde dörtlük kısmında doğumda yerinde bulunmaz.

Bu hastaların büyük bir kısmında 3 ay dolmadan testis yerine inmektedir. Bebekler bir yaşına geldiklerinde ise bu oran yüzde birin altına düşmektedir. İnmemiş testis ameliyatları önemli ve en kısa sürede tedavi edilmeyi gerektiren bir problemdir. Tedavi sonrasında bakımı da oldukça önemlidir.

İzmir’de inmemiş testis ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İnmemiş Testis Ameliyatı Riskli Midir?

Bu ameliyatta; testis bulunduğu yerden skrotuma doğru dikkatlice indirilmektedir ve yerine sabitlenmektedir. Laparoksopik ya da açık cerrahi yöntemiyle yapılabilmektedir. Tekli inmemiş testis tedavisinde başarı oranı %100’e yakındır. İnmemiş testis ameliyatının en önemli iki riski bulunmaktadır. Birincisi sperm kanalının kesilmesidir. İkincisi ise testisi besleyen ana atar damarın zarar görmesidir. Eğer ana atar damar zarar görürse testisin beslenmesi bozulacaktır. Bu yüzden de testisin gelişimini tamamen durdurmaktadır.

İnmemiş Testis En Geç Kaç Yaşında Ameliyat Edilir?

Testisin dikkatli bir biçimde indirildiği ve sabitlendiği bir ameliyattır. İnmemiş testise erken teşhis ve müdahale son derece önem arz etmektedir. Bilindiği üzere bazı bebeklerde testislerin inmesi doğumdan sonraki ilk 6 aya kadar uzamaktadır. Bu nedenden ötürü müdahale zamanı, 6 ay ile 1 sene içinde tercih edilmelidir. Tedavi, en geç iki yaşına kadar bitirilmelidir. Aksi taktirde çocuk için problemler ortaya çıkacaktır. Ayrıca yaş büyüdükçe ameliyatın riskleri de artmaktadır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnmemiş testis nedeni ile ameliyat edilecek çocuk ameliyat öncesi çocuk cerrahisi ve anestezioloji uzmanları tarafından ayrıntılı muayene edilmelidir. Gerekli tahliller alınmalıdır ve sonuçları da doktor tarafından yorumlanmalıdır. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ayrıca genel olarak kasıktan yapılan küçük bir kesiden uygulanmaktadır. Testis bulunarak keseye indirilmektedir. Sonrasında işlem bitecektir ve açılan kesi dikilerek operasyon bitirilmektedir. Ameliyat sonrasında çocuğun durumu kontrol altında tutulmalıdır.

İnmemiş Testis Sonradan Olur Mu?

Zamanında doğmuş olan bebeklerde de ilk birkaç hafta içerisinde ya da ilk birkaç ay içerisinde kendiliğinden iniş oluşmaktadır. Böylelikle bir yaşında olan bebeklerde yaklaşık % 0.8-1 çocukta hala inmemiş testis mevcut olabilmektedir. İlk bir sene içerisinde gerçekleşen bu sonradan inişin büyük bir kısmı ilk 6 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Bundan sonra çok az kendiliğinden iniş gerçekleşmektedir. Sonrasında inmemiş testisi oluşma ihtimali neredeyse çok düşüktür.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/undescended-testicle/diagnosis-treatment/drc-20352000

KAYA, C., KAPISIZ, A., KARABULUT, R., TÜRKYILMAZ, Z., & SÖNMEZ, K. İNMEMİŞ TESTiS NÜKSLERİNDE CERRAHİ DENEYİMLERİMİZ İNMEMİŞ TESTiS.