İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş Testis testislerin normal inişini tamamlayamayarak yukarda kalmasına verilen isimdir.
Ameliyat için çocuğun altıncı ayını doldurması beklenmeli ama bir yaşından önce de ameliyat
edilmelidir.

Cerrahi müdahale olarak testis, skrotal keseye indirilerek derinin altına yerleştirilir.
Bazı durumlarda iki seans şeklinde uygulanabilmektedir. Hastanın oral alımı ameliyattan en az 6
saat önce kesilir. Ameliyat hazırlığı genel olarak fıtık ameliyatlarında olduğu gibidir.

Başarı oranı
oldukça yüksek olan bu ameliyatta inmemişin testisin konumuna göre kesi yerine karar verilip 2 ile
3 santimetrelik bir kesi açılarak testisin inmesine sebep olacak dokular temizlenip testisin keseye
yerleştirilmesi olarak anlatılabilir.

Özellikle ileri yaşlarda yapılan ameliyatlar sırasında testis normalden çok küçük olarak
değerlendirilirse kanser riskine karşı alınması gerekebilmektedir. Süre olarak günübirlik yani hem
ameliyat süresi hem de taburcu süresi oldukça kısa bir ameliyat türüdür.

Testis bazen daha geride
torbaya ulaşamayacak bir konumda olabilir. Bu durumda karın bölgesine açılacak bir kesi ile testisi
torbaya indirmek mümkündür ancak testis bu kısmın da daha gerisinde ise karın içersine
laparoskopik olarak bakılarak oluşmuş testis bulunarak eğer küçülme görülmezse serbest hale
getirilip testis torbasına getirmek de mümkündür.

Ameliyat sonrasında da oral yolla besin verilmez gerekli takviyeler damar yolu ile yapılır ve genelde
aynı gün içersinde taburcu edilir. Ameliyat sonrasında bazı komplikasyonlar meydana gelebilir.

Erken dönemlerde testis torbasında gözle görülür bir şişme ve morarma görülebilir ancak bunun
için endişelenmemek gerekir çünkü bu komplikasyonlar yapılan müdahale gereği normaldir ve
geçicidir. Ancak aksi olan her durumda doktorunuz ile iletişime geçmek mantıklı olacaktır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nedir?

Testisin inişi sürecinde meydana gelen problemler sonucu testis, iniş yolu boyunca herhangi bir noktada kalabilir.

Erkeklik hormonu ve sperm üretiminden sorumlu organ olan testis, bebeklerin yaklaşık yüzde dörtlük kısmında doğumda yerinde bulunmaz. Bu hastaların büyük bir kısmında 3 ay dolmadan testis yerine inmektedir. Bu hastalık için iki yöntem uygulanır.

Açık orşiopeksi, kasık üzerinde geniş kesiler açılarak testis bulunur ve çevre dokusundan serbestleştirilerek skrotumun bulunduğu yere konulur.

İkinci yöntem kapalı (laparoskopik) orşiopeksidir. Laparoskopik yani kapalı inmemiş testis ameliyatında öncelikle hastanın kasık bölgesine küçük bir kesik açılır.

Özel tüpler aracılığıyla testis tespit edilip testisi asılı tutan atardamar çevre dokulardan arındırılarak gerginleştirilmektedir. Ardından skrotum üzerinden açılan ikinci bir kesik aracılığıyla testis bulunduğu yerde sabit bırakılır. İnmemiş testis tedavisinde genellikle kapalı cerrahi tekniği tercih edilir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkeklik hormonu ve sperm üretiminde testis, bebeklerin yaklaşık yüzde dörtlük kısmında doğumda kendi yerinde bulunmaya bilmektedir. Bu hastaların büyük bir kısmında 3 ay dolmadan testis yerine inmeye başlamakta ve bu işlem tamamlanmaktadır.

Bazı durumlarda tam olarak inme sağlanamaz. Bu hastalık için iki yöntem uygulanır. Açık orşiopeksi, kasık üzerinde geniş kesiler açılarak testis bulunur ve çevre dokusundan serbestleştirilerek skrotumun bulunduğu yere konulur. İkinci yöntem kapalı orşiopeksidir.

Kapalı inmemiş testis ameliyatında hastanın kasık bölgesine küçük bir yarık açma işlemi yapılır. Özel tüpler aracılığıyla testis tespit edilip testisi asılı tutan atardamar çevre dokulardan arındırılarak gerginleştirilmektedir.

Ardından skrotum üzerinden açılan ikinci bir kesik aracılığıyla testis bulunduğu yerde sabit bırakılır. İnmemiş testis tedavisinde genellikle kapalı cerrahi tekniği tercih edilir.

İzmir’de İnmemiş Testis Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Testisin inişi sürecinde meydana gelen problemler sonucu testis, iniş yolu boyunca herhangi bir noktada kalabilir. Erkeklik hormonu ve sperm üretiminden sorumlu organ olan testis, bebeklerin yaklaşık yüzde dörtlük kısmında doğumda yerinde bulunmaz.

Bu hastaların büyük bir kısmında 3 ay dolmadan testis yerine inmektedir. Bebekler bir yaşına geldiklerinde ise bu oran yüzde birin altına düşmektedir. İnmemiş testis ameliyatları önemli ve en kısa sürede tedavi edilmeyi gerektiren bir problemdir.

İzmir’de inmemiş testis ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız alanında uzman olan doktorlara danışabilirsiniz.

Prof. Doktor Gökhan Koç Kimdir ?

İzmir’de ürolojik cerrahi alanında hizmet veren Prof. Dr. Gökhan Koç 2000 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 5 yıl araştırma görevlisi olarak çalışmış ve 2007 yılında uzman doktor olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

İnmemiş Testis Ameliyatı Riskli Midir?

Bu ameliyatta; testis bulunduğu yerden skrotuma doğru dikkatlice indirilmektedir ve yerine sabitlenmektedir. Laparoksopik ya da açık cerrahi yöntemiyle yapılabilmektedir. Tekli inmemiş testis tedavisinde başarı oranı %100’e yakındır. İnmemiş testis ameliyatının en önemli iki riski bulunmaktadır.

Birincisi sperm kanalının kesilmesidir. İkincisi ise testisi besleyen ana atar damarın zarar görmesidir. Eğer ana atar damar zarar görürse testisin beslenmesi bozulacaktır. Bu yüzden de testisin gelişimini tamamen durdurmaktadır.

İnmemiş Testis En Geç Kaç Yaşında Ameliyat Edilir?

Testisin dikkatli bir biçimde indirildiği ve sabitlendiği bir ameliyattır. İnmemiş testise erken teşhis ve müdahale son derece önem arz etmektedir. Bilindiği üzere bazı bebeklerde testislerin inmesi doğumdan sonraki ilk 6 aya kadar uzamaktadır.

Bu nedenden ötürü müdahale zamanı, 6 ay ile 1 sene içinde tercih edilmelidir. Tedavi, en geç iki yaşına kadar bitirilmelidir. Aksi taktirde çocuk için problemler ortaya çıkacaktır. Ayrıca yaş büyüdükçe ameliyatın riskleri de artmaktadır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnmemiş testis nedeni ile ameliyat edilecek çocuk ameliyat öncesi çocuk cerrahisi ve anestezioloji uzmanları tarafından ayrıntılı muayene edilmelidir. Gerekli tahliller alınmalıdır ve sonuçları da doktor tarafından yorumlanmalıdır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ayrıca genel olarak kasıktan yapılan küçük bir kesiden uygulanmaktadır. Testis bulunarak keseye indirilmektedir. Sonrasında işlem bitecektir ve açılan kesi dikilerek operasyon bitirilmektedir. Ameliyat sonrasında çocuğun durumu kontrol altında tutulmalıdır.

İnmemiş Testis Sonradan Olur Mu?

Zamanında doğmuş olan bebeklerde de ilk birkaç hafta içerisinde ya da ilk birkaç ay içerisinde kendiliğinden iniş oluşmaktadır. Böylelikle bir yaşında olan bebeklerde yaklaşık % 0.8-1 çocukta hala inmemiş testis mevcut olabilmektedir.

İlk bir sene içerisinde gerçekleşen bu sonradan inişin büyük bir kısmı ilk 6 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Bundan sonra çok az kendiliğinden iniş gerçekleşmektedir. Sonrasında inmemiş testisi oluşma ihtimali neredeyse çok düşüktür.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/undescended-testicle/diagnosis-treatment/drc-20352000