İzmir Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı

İzmir Varikosel Ameliyatı

Varikosel, testise ait kirli kanın testisten gönderilmesinde görevli toplardamarların aşırı genişlemesi ve buna bağlı olarak beraberinde kan dolaşımında reflü olması durumuna verilen bir isimdir. Varikosel ilerleyici testis hasarı yapma potansiyeli yüksek olan bir rahatsızlık türüdür.

Varikosel tanısında; fizik muayene, skrotal doppler ultrasonografi, venografi, termografi, sintigrafi ve magnetik rezonans gibi pek çok yöntem kullanılabilirken, genellikle fizik muayene ile tanı konulmakta ve normalde ek bir bu yüzden daha fazla bir görüntüleme yöntemine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Fakat varikosel varlığının radyolojik olarak ortaya konulması zorunluluğu bulunduğundan bütün testlerin yapılması gerekmektedir. Hastalık doğru bir şekilde teşhis edildiğinde tedavinin uygulanması daha kolay bir hal alır.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tedavi Detayları
Operasyon:Varikosel Ameliyatı
Prosedür:
Kasık bölgesinden küçük bir kesi yapılarak varis oluşan damarlar bağlanır
Süre:1 Saat
Hastanede Kalma Süresi:1 Gün veya Aynı gün taburcu
Anestezi:Spinal anestezi
İyileşme Zamanı:1-2 GÜn
İşe (Okula) Dönüş:7-10 GÜn
Yara İzleri:Evet
Ağrı Süresi:24-48 Saat

Varikosel ameliyatı, kasık bölgesine 2-3 cm boyunda kesi yapılıp bu kesinin içerisinden testis damarlarına ulaşarak genişlemiş ve yumak haline gelmiş toplardamarların bağlanıp iptal edilmesi olarak anlatılabilir. Kesinin açılacağı bölgeye cerrah karar verir.

Varikosel ameliyatı tek veya çift taraflı olabilir. Lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Ameliyat sırasında testise giden damarlar ortaya koyulup, genişleyerek özelliğini kaybetmiş olan damarlar bağlanarak kullanılmaz hale getirilir.

Bu ameliyatın mikroskopik yöntemle yapılması cerrahi başarı şansını arttırırken, gelişebilecek olası komplikasyon ihtimalini de azaltır. Ancak operasyon süresi beklenenin dışında herhangi bir komplikasyon çıkmaması durumunda ortalama 1 saat kadardır.

Bunlardan dolayı oldukça kısa süren ve risksiz bir ameliyat olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak nadiren de olsa enfeksiyon, kanama veya rahatsızlığın tekrarlanması gibi riskler de mevcuttur.

Ayrıca bu ameliyat sonrası az da olsa testislerde su birikmesi (hidrosel) gelişebilir ve hidrosel gelişirse sıvının ameliyatla alınması gerekebilir. Kesi yapılan yerde de çok nadir sertlik gözlenebilir ama bu sertlik de zamanla kaybolur.

Hasta genelde aynı gün içinde taburcu edilir. Günlük yaşama bile aynı gün dönebilir ama ameliyat sonrası cinsel hayat ve yoğun egzersizler doktor tavsiyesi doğrultusunda 3 ile 6 hafta arasında ara vermesi istenir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar doktorunuzun önerdiği reçetesiz ağrı kesicileri kullanarak veya sıkı iç çamaşırı giyerek testislerinizi yukarıda tutarak mümkün olabilir. İşlem öncesinde ve sonrasında doktor ile sağlıklı iletişim kurmak önemlidir.

Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Varikosel testisin toplardamarlarında kan geri akışının bozulması ve damarların yumaklanmasına verilen isimdir. Her iki testiste de görülebilir ancak tek taraflı olanlar çok büyük oranda sol tarafta görülür 
 • Varikosel testislerde ısı artımına, spermlere zararlı bazı artık maddelerin ortaya çıkmasına ve böylece sperm sayı ve fonksiyonlarını bozarak çocuk olmamasına neden olabilir. Erkek kaynaklı çocuk olmama nedenlerinin en başında gelmektedir.
 • Varikosel tanısı mutlaka bir Ürolog tarafından konulmalı, tanı alan erkeğe mutlaka sperm testi yapılmalı ve hem test sonucu hem de fizik muayene sonucuna göre ameliyat endikasyonu konabilmektedir. 
 • Varikosel ameliyatı, varikoselektomi adı verilen erkek üreme bölgesindeki varisli damarın çıkarılmasıdır. Bu ameliyatın amacı, testis çevresinde kan dolaşımı düzgün olmayan ve testis yetmezliğine neden olan anormal damarları ortadan kaldırmaktır. 
 • Varikosel, hayatı tehdit etmez ancak bazen düşük sperm sayısına neden olabilir. Bunların hızlı bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi edilebilmesi gereklidir. Erkeklerin doğurganlığına ciddi şekilde zarar verir.
 • Varikosel bazen testislerde ve kasık bölgesinde ağrıya neden olabilir.
 • İzmir barikosel ameliyatında kasık bölgesine 34 cm boyutunda bir kesi yapılır ve sperm kanalı ve damar paketi ortaya konulduktan sonra varisli damarlar bağlanarak çıkarılır. Bu yöntemin mikroskopik olarak yapılması başarı oranını artırmaktadır. 
 • Daha önceden skrotal keseye veya kasık bölgesinden daha yukarılara yapılan insizyonlarla da ameliyatlar yapılabilmekteydi ancak başarı oranlarının daha düşük olması nedeniyle bugün için kasık bölgesinin alt seviyelerinden yapılan kesi ile yapılan operasyon altın standarttır.
 • Operasyon süresi 30  45 dakika kadar sürmektedir.
 • Ameliyat sonrası genellikle üçüncü ayda sperm sayısını ve hareketliliğinin kontrolü için spermogram ismi verilen sperm sayım testi yapılır.
 • Varikosel ameliyatları sonrası testislerde ağrı, testislerin çevresinde su birikmesi (hidrosel) bazı komplikasyonlar olabilmektedir ve hidrosel için  de ayrıca bir operasyon gerekebilir. Ayrıca varikosel ameliyatı sonrası tekrarlama riski az da olsa vardır.

Varikosel Ameliyatı için Yaş Sınırı Var Mı?

Çoğu durumda varikosel ameliyatı için üst yaş sınırı yoktur. Prosedür tipik olarak, her yaşta meydana gelebilecek ağrı veya kısırlık gibi varikosel ile ilgili semptomlar yaşayan erkekler için tavsiye edilir. Bununla birlikte, ameliyatı daha riskli hale getirecek başka sağlık sorunları olan yaşlı erkekler için bu tavsiye edilmeyebilir. 

Ayrıca, yaşlı bir erkekte herhangi bir belirti vermeyen bir varikosel varsa ameliyat gerekmeyebilir. Varikosel ameliyatına nihai olarak lisanslı bir sağlık uzmanına danışılarak vaka bazında karar verilmelidir.

İzmir’de Varikosel Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Varikosel tanısında; fizik muayene, skrotal doppler ultrasonografi, venografi, termografi, sintigrafi ve magnetik rezonans gibi pek çok yöntem kullanılabildiği için İzmir’de varikosel ameliyatı fiyatları için kesin bir fiyat vermemiz doğru olmayacaktır.

İzmir’de varikosel ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Varikosel Ameliyatı Zor Mudur?

Mikro cerrahi varikosel ameliyatı teknik olarak zor ancak nekahet açısından rahat bir ameliyat çeşididir. Bu ameliyatı kasık bölgesinden açılan 2 ya da 3 cm’ lik bir keşiden gerçekleştirdikleri için ameliyat sonrası ağrı beklentisi olmamaktadır. Ancak bazı hastalarda zorluk seviyesinde artışlar gözlenebilmektedir. Bu noktada da işin içerisine ameliyatı yapan olan doktorun tecrübesi ve soğukkanlılığı girmektedir. Dolayısıyla hastaların doktorlarını iyi seçmesi de önemlidir.

Varikosel Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Erkek kısırlığının en sık rastlanan türü varikosel, çocuk sahibi olamamanın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Varikosel testislerin pis kirli kanını götüren toplardamarların varis şeklinde genişlemesi ve uzamasına denmektedir. Genel olarak %90 oranında sol testiste görülmektedir. Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenlerinden birisi sayılmaktadır ve görülme sıklığı toplumda %15-25 olup 20-35 yaşları grubunda fazla sayılardadır. Ameliyat ile tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Operasyon kasıktan uygulanmaktadır ve yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Varikosel Olan Bir Erkeğin Çocuğu Olur Mu?

Varikosel rahatsızlığı, erkek kısırlığının en sık rastlanılan türüdür. Testislerde bulunan kirli kanı atmaya yarayan toplardamarın genişlemesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Ameliyat ile tedavisi söz konusudur. Ancak varikosel ameliyat edilmediği takdirde çocuk sahibi olma şansını ciddi anlamda azaltmaktadır. Testiste ağrı yapan bir rahatsızlıktır ve testis küçülmesine hatta testisi kaybetmeye yol açabilmektedir. Bu nedenle ameliyat için gerekli şartlar var ise varikosel ameliyatı geciktirilmeden uygulanmalıdır.

Varikosel Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Varikosel genel olarak sperm fonksiyonlarını etkileyen bir hastalık çeşididir. Bu bölgedeki damar genişlemesi ile birlikte testisin sperm fonksiyonlarını bozmaktadır. Ancak hormonal seviyeye olan etkileri henüz bilinmemektedir. Dolayısıyla cinsel hayatı etkileyip etkilemediği de bir soru işareti olarak kalmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde pek çok erkeğin bu rahatsızlık ile karşı karşıya olduğunu da bilmek önemlidir. Kişilerin bende olmaz demeden kontrolden geçmesi son derece önemlidir.

Varikosel Sertleşmeye Etki Eder Mi?

Varikoseli olan hastaların kan tahlillerine bakıldığı zaman total testosteron seviyesinin düşük olduğu belirlenmiştir. Varikoselektomi operasyonu yapılan bu hastalarda ameliyat sonrası testosteron düzeylerinin yükseldiği de tespit edilmiştir. Total testosteron düzeyinin düşük olması sertleşme sorunu ve cinsel istek azalma gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenden ötürü varikosel hastalığı görülen bazı hastalarda sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik gibi durumlar görülebilmektedir. Çok ileri düzey varikoselin tedavi edilmemesi sonucu testosteron üretimi etkilenebilmektedir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/men/what-to-know-varicocelectomy

Erdemir, F., & Kılıç, Ş. (2011). Varikosel. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 3(2), 1-11.